Naga MarketsTheresa may funt szterling GBPW tym miesiącu upłyną 3 lata od jednego z najważniejszych wydarzeń ostatniej dekady na rynkach finansowych – referendum ws. Brexitu. Wtedy premierem Wielkiej Brytanii był jeszcze David Cameron, który zdecydował się ustąpić z pełnionej funkcji. Za sterami Zjednoczonego Królestwa, 13 lipca 2016 r. stanęła Theresa May, lider Partii Konserwatywnej. Od tego czasu funt szterling ulegał wahaniom, które pokazują historię decyzji szefowej brytyjskiego rządu.

Aktualizacja 4 czerwca, 15:10: Od czasu głosowania referendalnego ws. Brexitu kurs funta do dolara (GBP/USD) przesuwa się po linii trendu, która była ponownie testowana na początku nowego miesiąca.

Theresa May zdecydowała się uszanować wolę narodu i doprowadzić Brexit do końca, a Bank Anglii w sierpniu 2016 roku obniżył stopy procentowe po raz pierwszy od 7 lat, co zaowocowało osunięciem notowań funta szterlinga.

Następnie, w październiku byliśmy świadkami flash crashu, po którym para walutowa GBP/USD osunęła się do poziomów z 1985 roku. Funt stracił wtedy ponad 6% w zaledwie kilka minut.

Decyzja o poddaniu umowy pod głosowanie w Parlamencie kieruje funta na wieloletnie minima

Najniższe poziomy od czasu Brexitowego referendum, funt osiągnął w styczniu 2017 roku, kiedy to Theresa May zaoferowała podjęcie decyzji dotyczącej umowy ws. Brexitu Parlamentowi. Pod ponad 2,5 roku nie udało się jednak osiągnąć porozumienia, co do treści umowy, co prezentuje nam obecna historia.

Notowania GBP zaczęły zyskiwać w momencie zwołania przez Therese May wyborów, w wyniku których jej partia straciła większość w Parlamencie, co sprawiło, że znacznie trudniej było zawrzeć Brexitowy deal. Rajd przyspieszył, kiedy ustawodawcy zagwarantowali sobie “znaczący głos” w sprawie ostatecznej umowy

Spekulacje na temat podwyżki stóp procentowych

Szczytowy poziom od czasu początku kadencji Theresy May, funt osiągnął w kwietniu 2018 roku. Wtedy za funta trzeba było zapłacić aż 1,4375 dolara, a wzrost napędzany był spekulacjami na temat podwyżki stóp procentowych w związku z postępami w negocjacjach dotyczących Brexitu.

Euforia nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ Bank Anglii nie podniósł stóp procentowych, a w rezultacie notowania funta osunęły się od szczytu o 7%. Odreagowanie przyniosła umowa Theresy May z Brukselą. Jednak odejście sekretarza ds. Brexitu Dominica Raaba zaowocowało kolejnymi spadkami.

Zobacz też: Wojna handlowa: Duże banki ostrzegają przed globalną recesją

W grudniu 2018 roku, Theresa May poniosła sromotną porażkę w trakcie głosowania nad umową w Parlamencie. Funt brytyjski osunął się wtedy do dołka przy 1,2475 USD.

Rok 2019

Na początku obecnego roku byliśmy świadkami istotnego odbicia notowań funta. Traderzy nie byli pewni czy bardziej prawdopodobny jest hard Brexit, czy sytuacja, w której Wielka Brytania jednak pozostaje w UE.

Niepewność się nasilała przez co w kwietniu kurs wrócił do spadków. W tym miesiącu także, Theresa May zaczęła rozmowy z Partią Pracy, które nie doprowadziły do porozumienia. Brytyjska premier podejmuje w maju br. decyzję o ustąpieniu ze stanowiska, funt traci. Tym samym, Theresa May nie zdołała zrealizować planu wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z UE. Otwarte pozostaje pytanie czy zdoła to zrobić jej następca.

Aktualizacja 4 czerwca, godzina 15:10:

W momencie gdy maj przynosił ze sobą silną deprecjację kursu funta, to GBP/USD napotkał w końcu na linię trendu w okolicach 1,26 USD, która pozwoliła na krótkoterminowe odbicie i podejście we wtorek w okolice 1,27 USD. Co prawda korekta jest jak na razie skromna, pokazuje jednak siłę linii trendu rysowanej od dołków z 2016 roku, rozrysowanych po głosowaniu referendalnym w sprawie Brexitu.

Kurs funta odbija w czerwcu od długoterminowej linii trendu. GBP/USD D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here