Naga MarketsKursy euro i funta wspięły się na dwuletnie maksima mimo utrzymującego się ryzyka hard Brexitu. Co z kursem złotego, dolara i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Brak istotnych zmian w 2021 r. w polityce Fed wystarcza rynkom do tego, aby rozegrać mocny finisz roku
  • W gronie najsilniejszych walut są dzisiaj Antypody, oraz korony skandynawskie 
  • Francois Villeroy (EBC) stwierdził, że bank centralny posiada wszelkie narzędzia i jest gotowy je użyć, aby ograniczyć negatywny wpływ kursu walutowego na inflację

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro mocno wybija poziom 1,22 USD

Dolar traci dzisiaj na szerokim rynku, co tłumaczy się rosnącymi oczekiwaniami na przyjęcie przez Kongres pakietu fiskalnego (najprawdopodobniej w piątek), oraz wczorajszymi sygnałami z FED. Rezerwa Federalna nie dokonała, ale i też nie zapowiedziała żadnych zmian w programie QE, co do jego wysokości, czy też tzw. struktury. Spekulowano, że FED może skupować więcej papierów o dłuższej zapadalności, aby wpłynąć na kształtowanie się długoterminowych oczekiwań, co do poziomu stóp procentowych.

W zamian za to przedstawiony został tzw. forward guidance dla QE – skup aktywów będzie trwał do momentu, kiedy bank centralny uzna, że osiągnięty został “znaczący postęp” w obszarze celów banku centralnego, czyli zatrudnienia i inflacji. To w zasadzie implikuje brak istotnych zmian w 2021 r. i wystarcza rynkom do tego, aby rozegrać mocny finisz roku – oświadczył ekspert BOŚ.

W gronie najsilniejszych walut są dzisiaj Antypody, oraz korony skandynawskie (co potwierdza globalny risk-on widoczny też na giełdach, czy kryptowalutach – S&P500 wybił się ponad 3700 pkt., a notowania Bitcoina pokonały poziom 22 tys. USD. Silny jest też funt, po tym jak rosną oczekiwania, co do tego, że porozumienie handlowe może zostać zawarte w przyszłym tygodniu.

GBPUSD wyraźnie wybił szczyt z 4 grudnia przy 1,3538. Ponad poziomem 1,22 znalazł sie też EURUSD, chociaż członek Europejskiego Banku Centralnego (Francois Villeroy) stwierdził, że bank centralny posiada wszelkie narzędzia i jest gotowy je użyć, aby ograniczyć negatywny wpływ kursu walutowego na inflację (może być to odniesienie do drożejącego euro) – dodał.

Na fali globalnego risk-on notowania EURUSD zostały wypchnięte ponad poziom 1,22, chociaż agencje zacytowały słowa członka EBC (Villeroy), które mogą być pewną formą werbalnej interwencji, chociaż nie mówi on wprost, że euro jest zbyt drogie. Pytanie, jak zareaguje rynek na wypowiedzi innych przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, jeżeli zaczną się pojawiać.

Na razie jednak widać, że popyt chce rozegrać mocny finisz roku. Tryb ryzyka napędzają doniesienia o rychłym przyjęciu pakietu fiskalnego w USA, szanse na potencjalne zawarcie umowy handlowej regulującej relacje po Brexicie, oraz wczorajsze sygnały z FED, który dał do zrozumienia, że na razie nic się nie zmienia (w sensie drukowania dolarów) – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here