Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) zysuje prawie 0,6%. Dziś dojdzie do porozumienia ws. Brexitu?Kurs funta (GBP/USD) zyskuje prawie 0,6 proc., a do upływu terminu przejściowego został już tylko tydzień. Dyplomaci z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii starają się wypracować porozumienie handlowe. Jest szansa na to, że umowa zostanie zawarte jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

  • Negocjacje na linii UE – UK nadal trwają
  • W tym tygodniu rozmowy toczyły się także między premierem Borisem Johnsonem a przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen
  • UE jest gotowa na kontynuacje rozmów także po upływie terminu przejściowego

“Ostatni etap” negocjacji

Premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen osobiście interweniowali w poniedziałek i wtorek, prowadząc kilka rozmów telefonicznych w ramach ostatniej próby osiągnięcia porozumienia, zanim Wielka Brytania opuści jednolity rynek pod koniec miesiąca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wczoraj negocjatorzy dalej prowadzili rozmowy w Brukseli. Ze słów Michela Barniera, głównego negocjatora z ramienia UE wynika, że obie strony są gotowe do „ostatniego etapu”.

Dyskusje koncentrują się na dwóch kluczowych sporach dotyczących rybołówstwa. Podnoszona jest kwestia dostępu łodzi z UE do do ​​wód brytyjskich oraz prawa UE do nakładania ceł odwetowych, jeśli Wielka Brytania ograniczy ten dostęp w przyszłości.

Obie strony uzgodniły, że połowy są warunkiem wstępnym wszelkich szerszych porozumień dotyczących ich przyszłych stosunków. Barnier poinformował we wtorek na spotkaniu ambasadorów 27 państw członkowskich UE o postępach w rozmowach.

Uważa on, że porozumienie może zostać podpisane przed świętami Bożego Narodzenia – jeśli Brytyjczycy będą gotowi na dalszy kompromis w sprawie połowów, poinformowali dyplomaci po dyskusji. Urzędnicy stwierdzili, że rozmowy mogą być kontynuowane po Bożym Narodzeniu lub zakończyć się niepowodzeniem.

Główny negocjator UE powiedział również, że jeśli będzie to konieczne do zawarcia umowy, jego zespół jest gotowy do kontynuowania rozmów także po upływie terminu okresu przejściowego, który przypada na 31 grudnia 2020 r.

Kurs funta odrabia wtorkowe straty

Notowania funta szterlinga osunęły się wczoraj o 0,79 proc. w relacji do dolara amerykańskiego. Dziś natomiast na rynek powrócili kupujący, którym udało się odrobić większość strat.

fpmarkets

Najbliższy opór na parze walutowej GBP/USD pozostaje w okolicach 1,3500. Kontynuacji trendu wzrostowego możemy się spodziewać po wybiciu szczytu przy 1,3625.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here