Naga MarketsBrexitKwestia Brexitu coraz bardziej dzieli Brytyjczyków. Od dawna mówi się o sporze pomiędzy eurosceptykami i zwolennikami przynależności UK do wspólnoty. Tym razem do rozłamu doszło jednak w brytyjskim parlamencie. Z opozycyjnej Partii Pracy odeszło bowiem siedmiu polityków, którzy będą teraz zasiadać w “Niezależnej Grupie” i mają na celu stać się nową siłą w brytyjskiej debacie politycznej. To największy rozłam wśród laburzystów od 1981 roku.


Corbyn „nie jest godzien stanowiska premiera Wielkiej Brytanii”

Decyzja ta może mieć znaczny wpływ na układ sił w brytyjskim parlamencie. Część z nich stwierdziła, że nie doszło do zdecydowanego sprzeciwu lidera Parti Pracy, Jeremy’ego Corbyna wobec polityki obecnej premier, Theresy May. Jeden z członków nowego ruchu Chris Leslie ocenił nawet, że Partia Pracy została przejęta przez „twardą lewicę”, ktorej zarzucił m.in. „nieodpowiedzialne” podejście do negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Oświadczył on także, że lider laburzystów Jeremy Corbyn „nie jest godzien stanowiska premiera Wielkiej Brytanii”, wskazując m.in. na jego podejście do polityki obronnej i bezpieczeństwa.

“Partia Pracy jest teraz rasistowską partią antysemicką”

Inni powoływali się natomiast na nieudolną próbę zwalczania antysemityzmu. Mike Gapes, który był członkiem Partii Pracy od 50 lat powiedział, iż jest “oburzony, że Partia Pracy jest teraz rasistowską partią antysemicką”.

Wśród deputowanych, którzy zdecydowali się na to posunięcie, jest także Chuka Umunna, który w 2015 roku był kandydatem w wewnętrznych wyborach na stanowisko lidera Partii Pracy. Przyznał on, że główne partie polityczne “stały się problemem” i wezwał polityków do przyłączenia się do nowej grupy:

“Zapraszamy Was do opuszczenia swoich partii. Pomóżcie nam wypracować nowy konsensus w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii” – powiedziała Umunna. “Nie wstępujecie do partii politycznej, aby przez lata walczyć z ludźmi, angażujecie się w politykę, wstępujecie do partii, aby zmienić świat” – dodał.

Konserwatyści pójdą w ślady laburzystów?

Pojawiły się także spekulacje, że rozłam w Partii Pracy może przyczynić się także do rozłamu w partii obecnej premier. Niektórzy spodziewają się bowiem, że powstanie nowego ugrupowania zachęci część konserwatystów do opuszczenia swojej partii.

Corbyn krytykuje rozłam

Lidera Partii Pracy, Jeremy Corbyn nie krył oburzenia decyzją swoich (już byłych) kolegów i koleżanek:

– Jestem rozczarowany, że ci posłowie czuli się niezdolni i zniechęceni do dalszej wspólnej pracy na rzecz polityki Partii Pracy, która w ostatnich wyborach zainspirowała miliony, i w wyniku której zwiększyliśmy nasz udział o największą liczbę głosów od 1945 r.

Oskarżył on Torysów “spartaczony Brexit” i zasugerował, że przedstawił “jednoczący i wiarygodny” alternatywny plan. “Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, nadszedł czas, aby zjednoczyć ludzi w celu zbudowania lepszej przyszłości dla nas wszystkich” – powiedział.

Kurs funta (GBP) zyskuje na wartości

Spoglądając na notowania pary walutowej funta brytyjskiego (GBP) do dolara amerykańskiego (USD) zauważymy, że pomimo rozłamu w Partii Pracy szterling zyskuje dziś na wartości. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie jego cena mogłaby dotrzeć w rejon górnego ograniczenia kanału spadkowego.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily
PRZEfajneCENY! Płatne wersje biletów na Invest Cuffs 2020 teraz 20% taniej! Tylko z kodem BLACKWEEK


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta umacnia się do euro. Czy EUR/GBP może spaść do 0,86?
Następny artykułKomentarz giełdowy – Wzrosty na początku nowego tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here