Naga MarketsCałujące się kobiety z flagami UE i UK na twarzachMimo, iż od pamiętnego referendum z 23 czerwca 2016 roku, w którym większość głosujących (51,89%) opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię minęły już ponad 3 lata, to w dalszym ciagu nie udało się doprowadzić tej sprawy do końca. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że niedawne przesunięcie daty rozwodu do 31 stycznia 2020 r. może być już ostatnim. Jedną wielką niewiadomą wciąż pozostaje jednak to, jak będzie wyglądać Wielka Brytania po Brexicie.


Ipsos MORI będąca pierwszą agencją badawczą na świecie, która przystąpiła do UN Global Compact wyrażając tym samym swoje poszanowanie dla dziesięciu uniwersalnych zasad dotyczących praw człowieka, rynku pracy, środowiska i zwalczania korupcji przedstawiła w minioną środę, 6 listopada br. wyniki swojego najnowszego badania. Wynika z niego, iż mieszkańcy Wielkiej Brytanii stali się mniej pewni co do tego, że Zjednoczone Królestwo przetrwa najbliższe lata w obecnej formie.

Wynik referendum z 2016 roku, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej nadwyrężyły relacje między poszczególnymi częściami kraju: Szkocja i Irlandia Północna były za pozostaniem w UE, a Anglia i Walia za Brexitem.

W sytuacji gdy Brexit ma obecnie nastąpić 31 stycznia 2020 roku, rosną oczekiwania na kolejne referendum w sprawie niepodległości Szkocji oraz głosowanie w Irlandii Północnej w sprawie jej zjednoczenia z Republiką Irlandii. Przypomnijmy, że w 2014 roku Szkoci zagłosowali w referendum przeciw niepodległości większością 55% do 45% głosów. Kwestia Brexitu może jednak znacząco zmienić układ sił, gdyby doszło do ponownego głosowania.

Zjednoczone Królestwo czeka rozłam?

Z najnowszego sondażu Ipsos MORI, w którym udział wzięło 1001 osób wynika, że aż 72% dorosłych Brytyjczyków uważa, iż za rok Wielka Brytania będzie istnieć w obecnej formie. Ta pewność co do kształtu Zjednoczonego Królestwa zmniejsza się wraz ze wzrostem okresu. Na pytanie jak będzie wyglądać UK za 5 lat, już jedynie 42% odpowiedziało, że nic się nie zmieni. 44% wskazało natomiast, że Zjednoczone Królestwo nie przetrwa najbliższych 5 lat w obecnej formie. Warto w tym miejscu wskazać, że jeszcze w 2014 roku układ sił w 5-letniej próbie czasu wynosił 61% do 27% za utrzymaniem UK w obecnej formie.

Jeszcze gorsze nastroje można dostrzec w odpowiedziach na pytanie dot. kształtu Wielkiej Brytanii za 10 lat. W tym przypadku połowa dorosłych Brytyjczyków wskazała, że Zjednoczone Królestwo nie przetrwa najbliższej dekady w obecnej formie.

Sonadaż Ipsos MORI
Źródło: Ipsos MORI

– Choć nikt nie spodziewa się, że zaufanie opinii publicznej do przyszłości Unii będzie teraz wyższe niż pięć lat temu, uderzające jest to, jak bardzo zostało ono zmniejszone. Wyniki te pokazują, że brytyjskie społeczeństwo jest teraz znacznie bardziej podzielone w swoich oczekiwaniach wobec przyszłości Unii niż w 2014 roku – wskazuje Emily Gray, dyrektor zarządzająca Ipsos MORI Scotlandtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZachód pompuje rynek w Chinach? [Today in USA]
Następny artykułAkcje Alior Bank i Dino Polska silnie spadają. Sezon wyników na GPW w pełni! Ocenia Marcin Tuszkiewicz
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here