Naga MarketsBrexitKurs funta znalazł się na najwyższych poziomach do dolara od czerwca 2018 roku po tym, jak brytyjski parlament w środę odrzucił opcję opuszczenia Unii Europejskiej po 46 latach członkostwa bez należytego, sformalizowanego porozumienia. W czwartek posłowie będą głosować nad przesunięciem daty Brexitu na czerwiec. Premier May ostrzega jednak, że w rzeczywistości opóźnienia mogą być zdecydowanie dłuższe i rozciągnąć cały proces w czasie albo całkowicie anluować rozwód z Unią.


Brexit opóźni się o wiele miesięcy, drugie referendum ryzykowne?

Oficjele Unii Europejskiej zasugerowali, że opóźnienie działań rozwodowych i wydłużenie Artykułu 50 jest jak najbardziej możliwe (do końcówki maja), chcą jednak poznać dokładne powody rezygnacji z obecnej daty Brexitu, czyli 29 marca. W momencie gdy Wielką Brytanię ogarnia niepewność polityczna, a przed parlamentem kolejny chaotyczny dzień debat i istotnych głosowań nadal tak naprawdę nie wiadomo jaką formę rozwodu z UE popiera większość.

W efekcie premier May nadal walczy o swoją wersję porozumienia z Brukselą i będzie starała się przeforsować ją w Izbie Gmin ponownie w przyszłym tygodniu. Dwie dotychczasowe porażki najwyraźniej jej nie powstrzymują, podobnie jak strata głosów w obozie Konserwatywnym, czy też rezygnacja posła Torysów ze stanowiska. Theresa May starszy jednak opozycjonistów oraz swoich sojuszników, że przesunięcie w czasie daty Brexitu może spowodować wielomiesięczne opóźnienie całego procesu wyjścia.

Zobacz również: UK obcina prognozy PKB w związku z chaosem Brexitu

Chociaż od momentu głosowania za opuszczeniem struktur unijnych mijają już niemal trzy lata, to na dwa tygodnie przed ostatecznym rozstaniem z Brukselą, rząd brytyjski nadal nie posiada sformalizowanych warunków Brexitu. Chociaż negocjowane przez dwa lata porozumienie jest zdaniem May akceptowalne, to Izba Gmin notorycznie je odrzuca. W środę parlament stwierdził jednak, że nie zamierza też opuścić bloku unijnego w formie „twardej”. Decyzja nie spotkała się z zadowoleniem May, która grzmiała z mównicy: „Izba będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami podjętych przez siebie decyzji”.

W efekcie premier obiera nowy kierunek strategiczny i ostrzega najbardziej zatwardziałych sojuszników Brexitu przed ryzykiem jego odsunięcia w czasie. Jej zdaniem rezygnacja z daty 29 marca nie pozwoli opuścić bloku w czerwcu, ale może odsunąć decyzję na wiele miesięcy, najprawdopodobniej doprowadzając do rozpisania kolejnego referendum. To z kolei może odwrócić wyniki na korzyść opcji „Bremain”, czyli pozostania wewnątrz UE.

May walczy, a kurs funta ma się świetnie – najwyżej od 9 miesięcy

Chociaż środowe głosowanie było kolejną porażką premier May, to kurs funta szterlinga zdecydowanie wspiera rozwój sytuacji. GBP w stosunku do USD umacniał się w środę najsilniej od wielu miesięcy (w ujęciu jednosesyjnym), testując poziom 1,34, który ostatni raz obserwowano w czerwcu zeszłego roku. Dziewięciomiesięczne maksima to jednocześnie re-test połowy trendu spadkowego z 2018.

kurs funta 14 marca 2019
Brexit dopiero w czerwcu? May straszy parlamentarzystów

Co prawda czwartkowe przedpołudnie przynosi korektę spadkową GBP/USD, cena utrzymuje się jednak nad istotnym dawnym oporem w okolicach 1,33, co zwiększa szansę na dalsze odbicia aprecjacyjne.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here