Naga MarketsKurs funta spadnie do 1,20 USD. Kurs euro wzrośnie powyżej 0,93 GBPCoraz więcej wskazuje na to, że nie ma łatwego i szybkiego sposobu rozwiązania trwającego impasu w negocjacjach handlowych między Wielką Brytanią, a UE. W międzyczasie, po ciężkich wyprzedażach w zeszłym tygodniu, funt odrobił nieco straty w minionym tygodniu, ale perspektywy pozostają nadal ponure. Ewentualne zawarcie transakcji jest obecnie prawdopodobne dopiero pod koniec roku, a zatem jakiekolwiek krótkoterminowe odbicie GBP nie będzie trwałe z potencjałem do dużych spadków, które dopiero nadejdą, twierdzą analitycy MUFG Banku. Z kolei eksperci z Rabobanku prognozują wzrost pary EUR/GBP powyżej 0,93.

  • Wraca temat granicy na Morzu Irlandzkim. UE dała rządowi Wielkiej Brytanii czas do końca tego miesiąca na zmianę ustawy
  • Relacje handlowe na zasadach WTO z UE nie są w ogóle wyceniane przez rynek. W tym kontekście spadek GBP/USD do poziomu 1,20 jest realistyczną perspektywą
  • Również tło makroekonomiczne w Wielkiej Brytanii zwiększa ryzyko spadku wartości GBP. Rośnie potrzeba obniżenia stóp i/lub rozszerzenia QE przez Bank Anglii
  • Ograniczona umowa handlowa może nie wzbudzić entuzjazmu wśród inwestorów

GBP/USD: Znacznie słabszy i bardziej zmienny funt w tle rosnącego ryzyka hard Brexitu – MUFG

Uk i BrexitRząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że ustawa o rynku wewnętrznym będzie działać tylko jako „siatka bezpieczeństwa”, ale w Brukseli jest postrzegana jako przywracająca główne ryzyko, którego obie strony negocjowały, aby uniknąć „twardej granicy” na wyspie Irlandii.

Może to doprowadzić do granicy na Morzu Irlandzkim, gdyby nie doszło do zawarcia umowy handlowej. Michael Gove prowadził negocjacje dotyczące faktycznego wdrożenia treści umowy i argumentował, że UE postąpiła nierozsądnie w swoich żądaniach dotyczących tego, co zostało uzgodnione w dotychczas podpisanej umowie – napisano w raporcie.

Tymczasem UE postrzega ustawę o rynku wewnętrznym jako bezpośrednie naruszenie protokołu Irlandii Północnej, który miał na celu zapobiec twardej granicy na wyspie Irlandii kosztem utworzenia granicy celnej na Morzu Irlandzkim. UE dała rządowi Wielkiej Brytanii czas do końca tego miesiąca na zmianę ustawy i zagroziła podjęciem kroków prawnych.

UE może skierować sprawę naruszenia umowy o wystąpieniu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co może skutkować nałożeniem grzywny na Wielką Brytanię – dodano.

Relacje handlowe na zasadach WTO z UE nie są w ogóle wyceniane przez rynek i w tym kontekście spadek GBP/USD do poziomu około 1,2000 jest realistyczną perspektywą, jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy – podkreślono.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Również tło makroekonomiczne w Wielkiej Brytanii zwiększa ryzyko spadku wartości GBP. Rośnie potrzeba obniżenia stóp i/lub rozszerzenia QE przez Bank Anglii.

Spodziewamy się ruchu w lutym 2021 r., ale nie powinniśmy tego wykluczać do listopada. Jeśli nadal obie strony nie będą dążyć do zawarcia umowy handlowej, działanie BoE będzie nieuniknione. Wszystkie te czynniki będą kluczowe dla kursu GBP w perspektywie krótkoterminowej i na razie wskazują głównie na dalsze spadki – zauważono w raporcie.

EUR/GBP osiągnie strefę 0,9325 dzięki nowej umowie o wystąpieniu Johnsona – Rabobank

Funt doznał znacznej przeceny dwa tygodnie temu, gdy para EUR/GBP naruszyła poziom 0,92. Ekonomiści z Rabobanku nadal postrzegają funta jako walutę wysoce wrażliwą, dlatego w najbliższych tygodniach oczekują ruchu w kierunku szczytu z zeszłego roku na poziomie 0,9325.

Obecne perspektywy dla funta są negatywne przez zwiększone szanse na kolejny atak parlamentarnego chaosu i/lub ryzyko, że Wielka Brytania będzie handlować z UE na warunkach WTO od początku 2021 roku – wskazano.

W ocenie ekspertów nawet jeśli dojdzie do zawarcia umowy handlowej, napięte ramy czasowe pozostawione na negocjacje sugerują, że jest mało prawdopodobne, aby była to umowa kompleksowa. Sugeruje to, że umowa handlowa może nie wzbudzić entuzjazmu wśród inwestorów. Jeśli rządowi nie uda się zwiększyć zaufania do inwestycji, pesymizm dotyczący perspektyw gospodarczych Wielkiej Brytanii mogą pozostać na dłużej, a to z kolei sugeruje, że obawa przed ujemną stopą procentową BoE może pozostać na stole.

Mimo że kurs EUR/GBP przekroczył nasz długoterminowy cel 0,92 na koniec zeszłego tygodnia, nie wykluczamy dalszej deprecjacji funta w obecnym otoczeniu i z pewnością dostrzegamy możliwość większej zmienności. Mając również na uwadze, że euro wykazało w ostatnich miesiącach szeroko zakrojoną siłę, eskalacja napięć między rządami UE i Wielkiej Brytanii może zagrozić zbliżeniu się kursu EUR/GBP do zeszłorocznego szczytu 0.9325 w nadchodzących tygodniach – podsumowano.

Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here