Naga MarketsPo latach wzrostu, rynek samochodowy na świecie zaczyna wykazywać pierwsze oznaki spowolnienia. Szczególnie trudne warunki dla branży pojawiły się w Europie z powodu Brexitu, Wielka Brytania jest bowiem kluczowym rynkiem.

Ford Motor Company zatrudnia w Europie około 54 tysiące pracowników, głównie w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii. Firma zamierza zmniejszyć liczbę etatów o kilka tysięcy poprzez eliminację słabo sprzedających się wariantów aut i potencjalnie, zamknięcie jednej z europejskich fabryk.

Jak wyjaśniał szef Forda na Europę – Steven Armstrong, powyższe działania są “krokiem zmiany w prowadzeniu biznesu”. Z jego oświadczenia wynika, że w ostatnich latach zdarzały się okresy rentowności, jednak nie na takim poziomie jaki oczekiwano.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Spowolnienie w 2019 roku?

Niespełnione oczekiwania dotyczące sprzedaży amerykańskiego producenta w ubiegłym roku jedynie napędziły obawy odnośnie spowolnienia, które ma nastąpić w roku 2019. Dodatkowo, w Chinach, które zwykle napędzały wzrost branży, sprzedaż samochodów spadła po raz pierwszy w ciągu ponad dwóch dekad.

Armstrong wyjaśniał, że produkcja skupi się na pojazdach typu crossover oraz SUV, które cieszą się największym zainteresowaniem. Jednocześnie, wygaszanie produkcji ma dotknąć segmenty aut sprzedających się słabiej, tj. sedanów oraz kompaktowych vanów. Firma może ponadto zaostrzyć działania jeśli wyjście UK z Unii Europejskiej w marcu będzie miało miejsce bez stosownej umowy.

Jaguar Land Rover zwolni nawet 5 tysięcy osób

Z kłopotami boryka się także jeden z głównych konkurentów Forda. Jak podaje BBC w czwartkowym raporcie, Jaguar Land Rover (JLR) – największy brytyjski producent samochodów ma ogłosić zwolnienia do 5 tysięcy osób.

Zobacz też: Brexit: Opozycja chce rozpisania przedwczesnych wyborów?

JLR należy do indyjskiego konglomeratu Tata Motors i zatrudnia w Wielkiej Brytanii 44 tysiące pracowników. Blisko 5 tysięcy z nich może stracić pracę. Zwolnienia mają dotknąć głównie stanowisk kierowniczych, osób odpowiedzialnych za badania, sprzedaż i projektowanie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here