Naga MarketsmayDziś wieczorem będziemy świadkami trzeciego z rzędu głosowania w tym tygodniu w brytyjskim parlamencie. Zgodnie z oczekiwaniami we wtorek została odrzucona umowa May, a wczoraj po dość wyrównanym głosowaniu brytyjscy politycy odrzucili także scenariusz hard Brexitu, czyli wyjścia bez umowy. Z kolei dzisiejsze głosowanie będzie dotyczyć przedłużenia artykułu 50. Czego się spodziewać? Prognozują duże banki inwestycyjne.


Obecnie dość kluczową kwestią jest to, na jak długo uda się wydłużyć cały proces. Pojawiają się informacje, sugerujące, że strona europejska mogłaby zgodzić się na nawet 2-letnie opóźnienie Brexitu. Premier May zdaje się jednak nadal preferować krótsze wydłużenie procesu. Dalszy kurs Brexitu zależy od wyników dzisiejszego głosowania.

UK: Orientacyjne głosowania przed nami? – ING

James Smith, ekonomista rynków w ING sugeruje, że prawdopodobnie usłyszymy więcej o „głosowaniach orientacyjnych”, ponieważ w ten sposób różni posłowie mogliby wreszcie wypowiedzieć się na temat alternatywnych rozwiązań dotyczących Brexitu.

Niektóre z poprawek zgłoszonych do dzisiejszego głosowania mają już na celu przeforsowanie tych opcji lub w przypadku ich braku, ustanowienie szeregu orientacyjnych głosowań w nadchodzących dniach. Pytanie brzmi, czy jakikolwiek scenariusz może uzyskać większość. „Głos ludu” nadal wydaje się być pozbawiony wymaganego wsparcia, biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie nie ma wystarczającego poparcia wśród konserwatywnych polityków, aby zrównoważyć 20-30 posłów z Partii Pracy, którzy wskazali, że nigdy nie zagłosują za drugim referendum – napisał James Smith.

Smith zauważa, że premier May prawdopodobnie podejmie kolejną próbę zatwierdzenia jej umowy w przyszłym tygodniu, choć nadal trudno uwierzyć, że jej się uda. Podczas gdy Parlament prawdopodobnie poprze rozszerzenie art. 50, może nadal brakować wiarygodnego powodu, o który prosiła UE, aby odblokować możliwość dłuższego opóźnienia procesu wyjścia. Nikt nie wie na pewno jak długo może trwać przedłużenie, ale obecne oczekiwania wskazują na dwa do trzech miesięcy opóźnienia.

ING Bank: Parlament Wielkiej Brytanii gotowy do poparcia innej opcji ws. Brexit?

Analitycy ING Banku nie mają wątpliwości, co do wyniku dzisiejszego głosowania w brytyjskim parlamencie w sprawie przedłużenia Brexitu. W ich ocenie parlament zagłosuje za, aby przedłużyć proces na mocy art. 50. Brytyjska premier ma nadzieję, że taki wynik wywrze presję na jej pro-Brexitowych opozycjonistach i poprą ją podczas trzeciego głosowania w przyszłym tygodniu.

Wątpimy czy to się powiedzie, ale nadal nie jest jasne, czy parlament jest gotów do zmobilizowania się za jakąkolwiek inną opcją dot. Brexitu – napisano w raporcie.

Ostateczne głosowanie w Wielkiej Brytanii – Danske Bank

brexitAnalitycy Danske Bank wyjaśniają, że po wczorajszym głosowaniu przez parlament brytyjski, który również odrzucił scenariusz hard Brexitu, trzecie i ostatnie głosowanie pokaże, czy Izba zgodzi się na przedłużenie art. 50, co będzie dziś kluczowym wydarzeniem dla światowych rynków.

Nawet jeśli wynik głosowania wskaże na przedłużenie Brexitu to pozostaje pytanie, czy przywódcy UE zgodzą się na to i czy będzie to krótki czy długi okres. Według osób zaznajomionych z premier May, będzie ona szukała dwumiesięcznego przedłużenia. Wstępne komentarze głównego negocjatora UE, Barniera, nie wydają się obiecujące dla scenariusza odkładania Brexitu w czasie – wskazano w raporcie.

Kurs funta (GBP) najwyżej od czerwca 2018 r.

Podczas wczorajszej sesji kurs funta zdołał przebić ważny opór 1.3350, a cena przez krótką chwilę znalazła się najwyżej od czerwca 2018 roku. Jednak chwilę później sprzedający zdołali zepchnąć cenę z powrotem do zakresu konsolidacji. Na kilka godzin przed kluczowym głosowaniem, para GBP/USD utrzymuje się ponad ważnym poziomem wymienności 1.3217, co niewątpliwie faworyzuje pozycje długie. Poniżej istotne wsparcia to poziomy: 1.30, 1.29 oraz 1.2772. Z drugiej strony jeśli dojdzie do przedłużenia art. 50, a kupujący zdołają przebić wczorajszy szczyt, wówczas otworzy to drogę do oporu 1.3471.

Zobacz również: Tusk naciska na długoterminowe opóźnienie Brexitu

Brexit: Decydujące głosowanie już dziś wieczorem. Poznaj prognozy dużych bankówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here