Naga Marketstheresa mayOstatni brak sukcesów w sprawie Brexitu oraz bunt wewnątrz partii sprawia, iż rośnie presja na Theresę May, aby ustąpiła ze stanowiska, co może nastąpić nawet jutro. James Smith, ekonomista rynków rozwinięty w ING wskazuje, że w tym tygodniu brytyjska premier May podjęła się ostatniej próby uzyskania porozumienia w sprawie Brexitu.


Zobacz również: Czy już w maju dymisja premier May? Funt silnie traci w tym tygodniu

Wielka Brytania: Czwarta próba zatwierdzenia przez Theresę May zawiodła – ING

Obiecując dodatkowe gwarancje wraz ze zobowiązaniem do głosowania parlamentarnego w sprawie ostatecznej umowy Brexitu, May miała nadzieję przekonać większą część parlamentarzystów z Partii Pracy do wejścia na jej pokład. Jednak w ciągu godziny od ogłoszenia szczegółów projektu stało się jasne, że układ sił w parlamencie nie przemawiał na korzyść jej umowy – w rzeczywistości mogła liczyć na jeszcze mniejsze poparcie – napisał Smith w raporcie.

Ekspert zauważył, że konserwatywni zwolennicy Brexitu byli zaniepokojeni obietnicą premier dotyczącą głosowania parlamentarnego nad drugim referendum i ustanowieniu tymczasowej unii celnej. Na chwilę obecną szacunki wskazują, że aż 42 konserwatywnych posłów, którzy głosowali za porozumieniem w marcu opowiedziało się przeciw.

Brexit powrócił na nagłówki gazet – Danske Bank

brexitAnalitycy z Danske Banku zwracają uwagę, że Brexit powrócił do nagłówków gazet, gdy zbliża się możliwy koniec premier Theresy May oraz załamały się rozmowy między partiami. Jednocześnie w ich ocenie potencjalny nowy premier, nawet gdyby był zwolennikiem Brexitu nie zmieni układu sił w Izbie Gmin. Uważają, że na tę chwilę trudno przewidzieć co się może wydarzyć w tej kwestii, dlatego też wielu inwestorów wyzbywa się funtów ze swoich portfeli.

Naszym podstawowym scenariuszem jest konieczność kolejnego przedłużenia Brexitu po 31 października, jeśli wziąć pod uwagę, że nowy premier będzie potrzebował czasu na zaaklimatyzowanie się w nowej roli. Funt systematycznie się osłabia w wyniku rosnącej niepewności i większego prawdopodobieństwa wystąpieniu niektórych negatywnych scenariuszy np. hard Brexitu – napisano w raporcie Danske Banku.

Jakob Christensen, główny analityk z Danske Banku zwraca uwagę, że wczoraj kurs EUR/GBP dotarł do najwyższego poziomu od czterech miesięcy. W dalszym ciągu istnieje szereg ryzyk, które powinny wpływać na większą zmienność funta szterlinga.

Oczekujemy ograniczonej, dalszej słabości funta. Z obecnego poziomu niewielkie zmiany na korzyść Wielkiej Brytanii i Brexitu mogą spowodować nadmierną aprecjację brytyjskiej waluty – podsumował Christensen.

Zobacz również: Brexit: Kurs funta spadnie na 3-letnie minima? Inwestorzy wychodzą z pozycji

kurs euro do funta w czwartek 23 maja 2019
Kurs euro do funta interwał dzienny


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here