Naga MarketsBrexit: czołowi finansiści opuszczają Londyn i przenoszą się do EuropyNowe umowy dotyczące usług finansowych pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską nie zostały jeszcze zawarte, co oznacza, że przyszłość bankierów i traderów, którzy uczynili z Londynu finansową stolicę Europy nadal stoi pod znakiem zapytania. Obecnie wiemy tylko jedno – tysiące finansistów przenosi się do Europy.

  • Od 3 do 4 tysięcy bankierów będzie musiało opuścić Londyn 
  • Branża finansowa stanowi ponad 10% wszystkich wpływów podatkowych Wielkiej Brytanii
  • Europejskie organy regulacyjne stanowcze wobec brytyjskich podmiotów

Brexit zmusił tysiące finansistów do przeniesienia

W wyniku zamieszania związanego z Brexitem tysiące traderów dokonało już decyzji o przeniesieniu swojej działalności za drugą stronę kanału La Manche. Prawdopodobnie kolejna fala obejmie także osoby wysoko postawione, które doradzają w zakresie strategii, fuzji czy pozyskiwania kapitału. Jednym z przykładów jest Goldman Sachs Group Inc., który przenosi starszych bankierów inwestycyjnych z Londynu do innych miast europejskich m.in. do placówek we Frankfurcie czy Madrycie (więcej o tym w artykule: Banki z Wall Street uciekają z Londynu przez Brexit. Morgan Stanley stawia na Frankfurt).

Te artykuły również Cię zainteresują
Można się spodziewać, że od 3 do 4 tysięcy bankierów, zwłaszcza specjalistów z branży inwestycyjnej oraz doradców ds. emisji papierów dłużnych i akcji będzie musiało opuścić Londyn i wrócić do Europy – powiedział Andreas Halin, założyciel Global Mind Executive Search Consultants GmbH, firmy z siedzibą we Frankfurcie, która specjalizuje się w tym sektorze.

Utrata traderów może słono kosztować Wielką Brytanię

Perspektywa utraty wysoko opłacanej kadry podatników to szczególnie zła wiadomość dla Wielkiej Brytanii, która tak bardzo polega na usługach finansowych. Branża ta zatrudnia ponad milion osób, co stanowi około 7% wielkości jej gospodarki i stanowi ponad 10% wszystkich wpływów podatkowych.

Podczas gdy umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE została przypieczętowana pod koniec grudnia, rozmowy na temat usług finansowych dopiero się rozpoczynają – nie ma terminu jej zakończenia. Europejscy urzędnicy muszą oddzielnie orzec, że brytyjskie regulacje finansowe i ich nadzór są wystarczająco silne, aby stworzyć równe szanse. Obecnie tysiące miejsc pracy i ponad 1 bilion dolarów aktywów jest już przenoszonych do Europy (więcej o tym w artykule: Wall Street wycofuje się z City. Czarne chmury zbierają się nad Londynem).

Najważniejszą kwestią dla brytyjskich bankierów będzie dostęp. Już teraz nie mogą bezpośrednio dokonywać transakcji i operacji podwyższenia kapitału klientom korporacyjnym znajdującym się na kontynencie. Wymagają oni zaangażowania tzw. opiekuna – pośrednika z UE, który jako pierwszy skontaktuje się z klientem.

Europa jasno określiła swoje stanowisko

Działania i usługi, w które są zaangażowani europejscy klienci, mają być prowadzone głównie na terytorium UE. Oczekujemy, że banki i firmy nie będą próbować obchodzić prawa na około. Europejski Bank Centralny jest w tej kwestii zdeterminowany i będzie śledził sytuację – powiedział rzecznik EBC

Europejskie organy regulacyjne również są stanowcze w tej kwestii. Niemiecki BaFIN (Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych) również oznajmił, że brytyjskie podmioty i ich oddziały znajdujące się na terenie Europy „nie będą już miały swobody” w świadczeniu usług finansowych niemieckich klientów.

Ostrzeżenie mogło zaskoczyć niektóre banki, ponieważ jego ton sugeruje, że BaFIN traktuje to poważnie i będzie surowy – powiedział Christian Schmies, ekspert ds. regulacji w kancelarii prawnej Hengeler Mueller we Frankfurcie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here