Naga MarketsBrexit coraz bliżej. Do datowanego na 29 marca br. ostatecznego terminu rozwodu UK i UE pozostało już bowiem zaledwie nieco ponad pięć tygodni. Presja czasu sprawia, że brytyjscy i europejscy urzędnicy chcąc uniknąć Brexitu bez porozumienia, pracują nad nowymi zapisami dot. najbardziej kontrowersyjnej części dotychczasowego porozumienia tj. irlandzkiej granicy. 


Największy rozłam w Partii Pracy od 1981 r.

Warto jednak przypomnieć, że w dniu wczorajszym doszło do największego od 1981 roku rozłamu w opozycyjnej Partii Pracy, z której odeszło aż siedmiu polityków. Będą oni teraz zasiadać w “Niezależnej Grupie” i mają na celu stać się nową siłą w brytyjskiej debacie politycznej.

Pojawiły się także spekulacje, że rozłam w Partii Pracy może przyczynić się również do rozłamu w partii obecnej premier. Niektórzy spodziewają się bowiem, że powstanie nowego ugrupowania zachęci część konserwatystów do opuszczenia swojej partii.

– Zapraszamy Was do opuszczenia swoich partii. Pomóżcie nam wypracować nowy konsensus w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii – powiedział Chuka Umunna, który w 2015 roku był kandydatem w wewnętrznych wyborach na stanowisko lidera Partii Pracy. – Nie wstępujecie do partii politycznej, aby przez lata walczyć z ludźmi, angażujecie się w politykę, wstępujecie do partii, aby zmienić świat” – dodał.

Brexit bez porozumienia doprowadzi do recesji

Brytyjska premier stanęła również w obliczu skoordynowanej próby zmuszenia jej przez członków jej własnego gabinetu do wycofania się z groźby rozwodu w przypadku braku porozumienia (tzw. no deal). Podział i chaos sprawiły, że nawet Komisja Europejska ponownie rozważa perspektywę opóźniania rozwodu z UK:

“Jesteśmy w Bożych rękach” – powiedział przewodniczący Komisji, Jean-Claude Juncker.

Wielka Brytania ma opuścić UE za nieco ponad pięć tygodni i mimo trwających od wielu miesięcy negocjacji, w dalszym ciagu nie udało się wypracować zadowalającego obie strony porozumienia w sprawie warunków handlowych, które będą miały zastosowanie po Brexicie. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte przed 29 marca br., ekonomiści przewidują, że uderzy to w gospodarkę Wielkiej Brytanii i doprowadzi nawet do 25-procentowego spadku funta oraz 30 procentowego spadku cen nieruchomości zwiększając tym samym ryzyko ewentualnej recesji.

Kończy się cierpliwość

W poniedziałek w Brukseli, brytyjski sekretarz ds. Brexitu, Stephen Barclay i prokurator generalny, Geoffrey Cox spotkali się z urzędnikami UE w celu osiągnięcia kompromisu. Współpracownicy premier May wierzą, że uda się wypracować satysfakcjonujące porozumienie jeszcze przed 27 lutego. To właśnie wtedy może się bowiem skończyć cierpliwość w brytyjskiej Izbie Gmin i parlamentarzyści mogliby przejąć kontrolę nad procesem Brexitu.

Przywódca Partii Pracy, Jeremy Corbyn, przedstawił natomiast wczoraj propozycję utrzymania stałej unii celnej, silnych związków z jednolitym rynkiem oraz gwarancji praw i ochrony. Jeszcze w tym tygodniu zamierza on udać się do Brukseli, aby omówić to z Michelem Barnierem i innymi urzędnikami UE.

Barnier będący głównym negocjator UE, przyznał w poniedziałek, że blok pozostaje otwarty na ideę stałej unii celnej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: PGE – wyraźna korelacja z notowaniami CO2
Następny artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy” sentyment 19.02.2019 AUD/USD, USD/JPY
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here