Naga MarketsW czwartek Bank Anglii podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych oraz opublikuje sprawozdanie z posiedzenia wraz z najnowszym Raportem o inflacji. Konsulteo.pl spodziewa się jednogłośnego głosowania za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian. Dostrzegamy jednak pewne prawdopodobieństwo, że decyzja nie będzie jednomyślna i wśród członków Komitetu Polityki Pieniężnej znajdzie się mniejszościowa grupa zwolenników zaostrzenia polityki.

Inflacja UK

Trzy miesiące temu, na sierpniowym posiedzeniu, Komitet zagłosował jednomyślnie za podwyżką stóp i zapowiedział, że dalsze stopniowe podwyżki będą prawdopodobnie konieczne do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%. Na konferencji prasowej Prezes Banku Anglii, Mark Carney, wskazywał jednak na dużą niepewność związaną z odpowiedzią na pytanie, jak gospodarstwa domowe i firmy będą zachowywać się w procesie negocjacji dotyczących Brexitu. W naszej ocenie, Carney wyraźnie studził oczekiwania co do przyszłych podwyżek stóp.

Ostatnie dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii należy ocenić jako lepsze od prognoz. Gdyby nie Brexit, otwierałyby one drogę do kolejnej podwyżki stóp.

PKB za okres trzech miesięcy do sierpnia wzrosło o 0,7% względem poprzedniego trzymiesięcznego okresu. Musimy pamiętać, że dane za trzeci kwartał (a więc do września) będą wskazywały na nieco niższy wzrost kwartał do kwartału, bo z okresu bazowego wypadnie nam słaby marzec. Pozostawiając na uboczu efekty statystyczne, główną zagadką dla Komitetu Polityki Pieniężnej jest odpowiedź na pytanie, czy dobre dane z ostatniego okresu są tylko przejściowe (wszak ekonomiści tłumaczyli wzrost sprzedaży detalicznej korzystną pogodą i efektem Mistrzostw Świata w piłce nożnej) czy może zostaną potwierdzone w kolejnych okresach. Naszą uwagę zwrócił przede wszystkim silny wzrost płac w sierpniu – 3,1% r/r, najwyższy od stycznia 2009 roku. Przypomnijmy również, że inflacja CPI spadła do 2,4% r/r we wrześniu z 2,7% r/r w sierpniu, co jest zgodne z sierpniową projekcją Banku Anglii.

Tak jak napisaliśmy wyżej – gdyby nie Brexit, byłoby się nad czym zastanawiać. Biorąc jednak pod uwagę impas w negocjacjach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, zmiana stóp procentowych przez Bank Anglii wydaje się mało prawdopodobna.

Spójrzmy jeszcze na brytyjski rynek finansowy. Krzywa rentowności wygląda podobnie jak trzy miesiące temu, kurs funta również nie zmienił się wyraźnie. Wyraźnie spadły notowania giełdy. Taki pakiet informacji nie stwarza presji do podwyżki stóp procentowych.

krzywa rentowności

Rynki finansowe wyceniają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu na 1,5% i na 35% do maja przyszłego roku. W ocenie Konsulteo.pl rynek jest nieco zbyt ostrożny, biorąc pod uwagę dobre dane z brytyjskiej gospodarki oraz delikatnie jastrzębi „forward guidance” Banku Anglii. Na oczekiwaniach rynkowych ciąży jednak niepewność związana z Brexitem. W tej sytuacji, uspokojenie się nastrojów rynkowych i spadek awersji do ryzyka może skutkować wyraźnym umocnieniem GBP oraz wzrostem rentowności brytyjskich papierów skarbowych.

Zespół Konsulteo.plConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here