Naga MarketsKanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła w swojej ostatniej wypowiedzi, że ​​obie strony powinny mieć jak najszybciej „jasność”, czy porozumienie jest możliwe przed końcem okresu przejściowego. Nalegała na ​​negocjatorów UE i Wielkiej Brytanii Michela Barniera i Davida Frosta, którzy będą zajęci, kiedy w przyszłym tygodniu wznowią rozmowy w sprawie Brexitu. Kurs EUR/GBP spada czwartą sesję z rzędu oscylując przy poziomie 0,8950.

  • Państwa członkowskie UE być może będą musiały się zaangażować, aby przekonać Borisa Johnsona do złagodzenia swojego stanowiska
  • Opinia niektórych przywódców UE nt. Wielkiej Brytanii twardnieje. Prezydent Macron nie chce oferować kompromisów
  • Kanclerz Merkel zrezygnowała z planów dyskusji na temat rozmów handlowych na spotkaniu ambasadorów UE w przyszłym tygodniu

Rozmowy w sprawie Brexitu na krawędzi upadku

Zbliżają się kluczowe tygodnie, w których koniecznie musimy wyjaśnić przyszłe stosunki między Wielką Brytanią, a UE – powiedziała reporterom Merkel.

Oficjalnie mówi się, że rozmowy w sprawie Brexitu są na krawędzi upadku, ponieważ obie strony nie chcą zrezygnować ze swoich postulatów. Michael Barnier ma w przyszłym tygodniu awaryjnie udać się do Londynu, aby uratować proces negocjacyjny.

Negocjator ostrzegł państwa członkowskie, że być może będą musiały się zaangażować, aby przekonać Borisa Johnsona do złagodzenia swojego stanowiska w nadchodzących tygodniach. Francuz uważa, że dotychczasowy ​​spór ws. handlu z Wielką Brytanią dobiegł „końca” i teraz potrzebuje politycznego impulsu.

Jego krytyczna ocena nastąpiła po tym, jak brytyjscy urzędnicy odmówili spełnienia żądań UE dotyczących dalszego dostępu do łowisk rybnych i kontroli nad polityką dotacji przemysłowych.

To, kiedy liderzy UE zostaną zaangażowani, zależy od rozwoju sytuacji w ciągu najbliższych kilku tygodni, ale w tej chwili trudno być optymistą. Barnier uważa, że ​​zbliżamy się do końca drogi i poszliśmy tak daleko, jak to możliwe, bez kluczowych decyzji politycznych podejmowanych na najwyższym szczeblu – oświadczył jeden z ekonomistów zaznajomionych z tematem Brexitu.

Wkrótce albo muszą zostać podjęte kluczowe decyzje polityczne albo po prostu zmierzamy w kierunku braku porozumienia – przez przypadek lub wolę polityczną – dodał.

Powszechnie uważa się, że opinia niektórych przywódców UE nt. Wielkiej Brytanii twardnieje. W szczególności prezydent Macron nie chce oferować kompromisów, aby spróbować doprowadzić do porozumienia w sprawie Brexitu.

Tymczasem wczoraj wyszło na jaw, że kanclerz Merkel zrezygnowała z planów dyskusji na temat rozmów handlowych na spotkaniu ambasadorów UE w przyszłym tygodniu.

Chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, naszym celem pozostaje podpisanie umowy i będziemy nadal ciężko pracować, aby to osiągnąć. Złożyliśmy skonsolidowany tekst, aby spróbować nadać rozmowom dynamikę i chcemy szybko przejść do dyskusji merytorycznych, ponieważ czas jest krótki i pozostaje jeszcze wiele szczegółów do omówienia  – oświadczył rzecznik rządu Wielkiej Brytanii.

Kurs funta umacnia się czwarty dzień z rzędu do euro

Notowania pary walutowej EUR/GBP systematycznie spadają po poniedziałkowym wzroście. Kurs ponownie znalazł się poniżej psychologicznego poziomu 0,90 wokół którego cena konsoliduje od kilku miesięcy. Jednocześnie naruszony został dołek z lipca, co otwiera drogę do ważnego poziomu wsparcia 0,8870. Jeśli i ten poziom zostanie pokonany wówczas cena może spaść w okolice tegorocznego dołka 0,8680. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej 0,90 wyhamowałby presję sprzedających.

Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here