Naga MarketsBrexit: Brytyjskie PKB będzie niższe o 5% z umową albo o 7,5% bez porozumienia Kurs funta (GBP/USD) przebił się przez opór przy 1,35 USD. ABN zakłada jako bazowy scenariusz, że Wielka Brytania i Unia Europejska dojdą do porozumienia. Umowa dotycząca Brexitu niekoniecznie musi zostać zawarta w tym roku, ale w 2021 obie strony mogą wykonać szybki ruch, by ją uzgodnić.

  • Wzrost gospodarczy UK ma być niższy przez Brexit w perspektywie 10-15 lat o przynajmniej 5%
  • Gospodarka Wielkiej Brytanii ucierpi bez względu na wynik umowy handlowej
  • Notowania funta mają zyskiwać do dolara na przestrzeni dwóch najbliższych lat

PKB Wielkiej Brytanii ucierpi przez Brexit

W perspektywie 10-15 lat ABN przewiduje, że PKB Wielkiej Brytanii będzie o około 5% niższe niż miałoby to miejsce w przypadku członkostwa w UE. Z kolei bez umowy handlowej z UE wzrost gospodarczy byłby niższy o ponad 7%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wpływ Brexitu na PKB Wielkiej Brytanii
Wpływ Brexitu na PKB Wielkiej Brytanii

W ujęciu względnym różnica między porozumieniem a brakiem porozumienia będzie prawdopodobnie znacznie mniejsza niż w przypadku alternatywnej relacji w sprawie Brexitu, takiej jak ta zaproponowana przez byłą premier Theresę May.

Gospodarka Wielkiej Brytanii ucierpi bez względu na wynik umowy handlowej. Nawet jeśli dojdzie do porozumienia, ABN spodziewa się szkód.

– Jednakże, niezależnie od tego, kiedy i czy umowa zostanie podpisana, Brexit spowoduje ogromne szkody dla gospodarki Wielkiej Brytanii, a także w mniejszym stopniu dla pozostałych członków UE – prognozuje ABN.

Szkody w perspektywie krótkoterminowej będą spowodowane zwiększoną liczbą kontroli granicznych wraz z wpływem barier pozataryfowych, w tym zwiększoną biurokracją i kosztami. ABN spodziewa się, że wzrost PKB w 2021 r. będzie o 1,5% niższy niż miałoby to miejsce, gdyby Wielka Brytania nadal była w unii celnej.

– W 2021 roku Wielka Brytania będzie opóźniać strefę euro i USA, jeśli chodzi o powrót do poziomu aktywności sprzed pandemii, pomimo wcześniejszego wprowadzenia szczepionek – oczekuje ABN.

Gospodarka Wielkiej Brytanii będzie jednak wychodzić z niższej bazy i ABN oczekuje, że kwartalny wzrost w ciągu roku będzie dodatni.

Kurs funta będzie się umacniał, mimo słabego PKB

Na koniec obecnego roku, analitycy przewidują dla pary walutowej GBP/USD poziom 1,3300. W 2021 roku ma on być wyższy o 500-pipsów. Z kolei na koniec 2020 roku kurs funta do dolara ma się znaleźć na poziomie 1,45 USD, co sugeruje dalsze osłabienie dolara.

Jednakże, w przypadku pary walutowej EUR/GBP nie widać już tak silnych zysków. Na obecny rok ABN prognozuje poziom 0,91 GBP, taki sam z resztą jak na koniec 2021 roku. Funt do euro ma się natomiast umocnić w 2022 roku, gdzie sugerowane zakończenie roku wypada na poziomie 0,90 GBP.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here