Naga Markets
Puzzle UE UK Unia GBP Brexit EURZegar tyka, 29 marca coraz bliżej, a Wielka Brytania nadal nie ma opracowanego dokładnego planu wyjścia z Unii Europejskiej. Theresa May ma jeszcze tylko dwa tygodnie na uratowanie swojej umowy. Wczoraj poniosła kolejną porażkę w brytyjskim parlamencie. Izba Gmin zagłosowała przeciwko planowi brytyjskiej premier, która chciała renegocjować umowę z Brukselą. Najprawdopodobniej 27 lutego parlament przejmie kontrolę nad procesem Brexitu.

Kolejny cios dla Theresy May

„Dzisiejsze głosowanie pokazuje, że nie ma większości dla działań prowadzonych przez premier” – powiedział po ogłoszeniu wyniku lider opozycyjnej Partii Pracy, Jeremy Corbyn. „Nie może nadal grać na czas i liczyć, że pojawi się jakieś rozwiązanie”.

Biuro May utrzymuje w oświadczeniu, że jej plany pozostają bez zmiany. Premier ma czas do końca miesiąca, aby przekonać umiarkowanych członków swojej Partii Konserwatywnej do tego, że jest w stanie dojść do porozumienia z UE zanim upłynie termin Brexitu. Czwartkowe posiedzenie Izby Gmin pokazało, że nawet jej własna partia nie jest w stanie jej uwierzyć. Posłowie, którzy obawiają się Brexitu bez porozumienia, mogą chcieć przejąć inicjatywę.

Coraz silniejsze są głosy mówiące, że należy zmusić May do odrzucenia możliwości no-deal, czyli opuszczenia struktur UE bez żadnego porozumienia. 27 lutego odbędzie się głosowanie, którego wynik może zmusić premier do opóźnienia terminu Brexitu, jeśli do 13 marca nie zostanie opracowany żaden plan.

Wielka Brytania na skraju przepaści

Theresa May premier UKWielka Brytania ma opuścić UE 29 marca, ale parlament w zeszłym miesiącu zdecydowanie odrzucił warunki wynegocjowane przez rząd May. Oznacza to, że Brexit może mieć miejsce bez żadnego porozumienia, co potencjalnie spowoduje olbrzymie szkody dla brytyjskiej gospodarki, chyba że jedna ze stron się wycofa.

Przez ostatni miesiąc May próbowała przekonać Unię do wprowadzenia zmian w najbardziej kontrowersyjnej części umowy dotyczącej irlandzkiej granicy. „Rząd nadal będzie starał się rozwiązać tę kwestię z UE aby zapewnić, że Brexit nastąpi 29 marca” – napisała premier w oświadczeniu mailowym.

Theresa May nie ma jednak zbyt wiele miejsca do manewru. Wspierający Brexit Konserwatyści chcą usunięcia zapisu o gwarancji otwarcia granicy irlandzkiej. Liderzy UE zapowiedzieli, że nie zgodzą się na taką zmianę.

Brytyjska premier nie była obecna w parlamencie podczas ogłoszenia wyniku głosowania. Jego wynik nie jest wiążący dla rządu, wczorajszy wniosek był próbą kupienia sobie trochę więcej czasu przez premier w celu negocjacji ustępstw ze strony UE. Premier chciała wysłać Brukseli jasny komunikat, że parlament popiera zmiany w opracowanej umowie. Zamiast tego zobaczyliśmy, jak bardzo podzieleni są posłowie, nawet wewnątrz partii May.

Kurs funta zareagował na wczorajsze wydarzenia mocnym spadkiem. W stosunku do złotówki stracił około 5 groszy. To najsilniejsza deprecjacja od końca stycznia.

wykres GBPPLN H1 15.02.2019
Spadek ceny funta po wczorajszym głsoowaniu


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here