Naga MarketsDrogowskaz Brexit na tle Big BenaTheresa May oświadczyła wczoraj wieczorem, że rządowy gabinet poparł szkic porozumienia Wielkiej Brytanii z UE w sprawie opuszczenia jej struktur. To duży postęp w negocjacjach dotyczących Brexitu. Tak jak wspomnieliśmy wczoraj, głównym celem będzie jednak zdobycie przychylności brytyjskiego parlamentu. To od niego zależy dalszy los relacji między Unią Europejską a Wielką Brytanią.

Pięciogodzinne spotkanie przyniosło efekty

Brytyjska premier powiedziała, że zgoda na szkic dotyczący umowy Brexitowej nastąpiła po „pięciogodzinnej, pełnej pasji i szczegółów debacie”. Jest to największy jak na razie krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z UE. Główny negocjator Unii skomentował, że decyzja ta będzie korzystna dla obu stron.

Bieżący szkic jest rezultatem „tysięcy rozmów z oficjelami UE”, jak to określiła Theresa May. Uważa ona, że szczegóły umowy są najlepszymi warunkami, jakie w bieżącej sytuacji mogła uzyskać Wielka Brytania.

„Mamy trzy wyjścia: przyjąć obecne porozumienie, które przywraca nam kontrolę nad naszymi pieniędzmi, prawem i granicami, kończy wolny ruch, chroni miejsca pracy oraz zapewnia bezpieczeństwo naszego kraju. Ewentualnie możemy pozostać bez żadnego porozumienia lub też w ogóle nie przeprowadzać Brexitu” – skomentowała brytyjska premier.


Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V.

Co znajduje się w szkicu?

Pełen tekst proponowanej umowy można znaleźć tutaj, ale liczy on aż 585 stron. Podejmuje on próbę rozwiązania wszelkich kwestii spornych. Możliwe będzie dalsze życie, praca i nauka obywateli UE w Wielkiej Brytanii i odwrotnie.

Okres przejściowy po opuszczeniu UE ma trwać 21 miesięcy, w tym czasie nastąpi „rozliczenie finansowe”, które może kosztować Wielką Brytanię 35-39 mld GBP. Okres ten może zostać przedłużony, jeśli nie uda się rozwiązać wszystkich kwestii dotyczących wyjścia do lipca 2020 roku, tak powiedział unijny negocjator Michel Barnier.

Najbardziej kontrowersyjna część negocjacji to granica z Irlandią. Umowa ma gwarantować pozostanie przy braku kontroli granicznej, o ile nie zostanie to uregulowane inaczej w umowie handlowej między UK a UE. Obie strony chcą zadbać o to, żeby nie przywracać kontroli na tej granicy, proponując różne rozwiązania.

Irlandia Północna pozostawałaby w zgodzie z zasadami jednolitego rynku UE, które są “niezbędne do uniknięcia twardej granicy”, skomentował Barnier, mówiąc, że plan ochronny opiera się na propozycji Wielkiej Brytanii.

Reakcja GBPUSD nie jest silna, poza jednym mocniejszym zawahaniem kabel umocnił się o kilkadziesiąt pipsów. Rynki wiedzą, że zgoda gabinetu rządu to dopiero pierwszy krok, znacznie ważniejsze będzie głosowanie parlamentu, które odbędzie się w grudniu. Tam już znajduje się więcej przeciwników obecnej umowy.

wykres gbpusd m15 15.11.2018
GBPUSD M15


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here