Naga MarketsbrexitSekretarz do spraw Brexitu oraz prokurator generalny Zjednoczonego Królestwa udadzą się do Brukseli. Celem ich wizyty będzie wynegocjowanie ustępstw ze strony Unii Europejskiej dotyczących irlandzkiego backstopu. Kurs funta przetestował dziś wczorajsze minima.

Irlandzki backstop stanowi najbardziej kontrowersyjną część umowy rozwodowej. Teraz prokurator generalny Geoffrey Cox będzie starał się wynegocjować prawnie wiążące zmiany w tej kwestii. Pomocą w rozmowach służyć ma sekretarz ds. Brexitu – Stephen Barclay.

Mechanizm arbitrażowy

Cox prawdopodobnie zmieni taktykę i będzie wnosił o ustanowienie “mechanizmu arbitrażowego”, pozwalającego Wielkiej Brytanii lub UE wystąpić z formalnym zawiadomieniem zakończenia backstopu. Przy takim porozumieniu, UK pozostałaby w unii celnej z UE “chyba, że lub do czasu”, gdy “przyszła umowa handlowa lub inne ustalenia sprawią, że kontrolę na granicach nie będą konieczne.

Z jednej strony, unijni decydenci nie są przychylni na ustępstwa, z drugiej jednak zależy im, by umowa była poddana pod głosowanie przed pierwotną datą “rozwodu” (29 marca).

Zobacz również: May oferuje ponad 2 mld USD. Próbuje przekupić brytyjską opozycję?

W przypadku sukcesu Coxa, parlamentarzyści mogą poprzeć nową umową podczas przyszłotygodniowego głosowania w Izbie Gmin. Tym samym odsunęłoby się widmo hard Brexitu. Jeśli jednak starania brytyjskiego prokuratora generalnego pójdą na marne w Wielkiej Brytanii zagości polityczna niepewność, a termin Brexitu prawdopodobnie zostanie przesunięty.

Kurs funta na nowych minimach w tym tygodniu

Notowania funta szterlinga do dolara osunęły się dziś na nowe minima w tym tygodniu. Jak widać na poniższym wykresie GBP/USD, cena przetestowała 10-dniową średnią (EMA), która zapewnia dynamiczne wsparcie.

Najbliższe wsparcie horyzontalne znajduje się w okolicach poziomu 1,3100 dlatego też istnieje szansa na pogłębienie korekcyjnych spadków. O kontynuacji trendu wzrostowego będzie mogli mówić po wybiciu szczytu z ubiegłego miesiąca 1.3349. Wtedy też kupujący otworzyliby sobie drogę do oporu na 1,3440.

GBPUSD 5 marcaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here