Naga Markets
Kurs funta szterlinga (GBP) z pewnością nie może zaliczyć ostatniego okresu do udanych. Uległ on bowiem znacznej deprecjacji, co sprawiło, że GBP był najsłabszą walutą grupy G8 przez trzy kolejne tygodnie z rzędu. Wobec euro i dolara amerykańskiego funt tracił przez 14 sesji z rzędu, co było najdłuższa taką serią w historii. Od piątku obserwujemy jednak jego umocnienie. Czy tendencja ta utrzyma się dłużej? Co dalej z kursem funta?


Kurs funta zyskuje dzięki rezygnacji Theresy May

Jedną z przyczyn ostatniej deprecjacji kursu funta był niewątpliwie wzrost niepewności co do przyszłości Theresy May na stanowisku premiera rządu a co za tym idzie i negocjacji w sprawie Brexitu. Przypomnijmy, że początkowo Wielka Brytania miała wyjść z UE 29 marca. Jednak umowa rozwodowa, którą May wynegocjowała w Brukseli została trzykrotnie odrzucona przez Parlament, co zmusiło ją do dwukrotnego opóźnienia dnia wyjścia UK z EU.

Ostatni brak sukcesów w sprawie Brexitu oraz bunt wewnątrz Partii Konserwatywnej sprawiły, iż presja na Theresę May, aby ustąpiła ze stanowiska sięgnęła zenitu. Fakt ten sprawił, że brytyjska premier ogłosiła w miniony piątek, iż ustąpi ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej a w konsekwencji również szefowej rzadu. Decyzja ta zwiastuje koniec jej burzliwej, trzyletniej kadencji, która przebiegła przepełniona gorzkimi podziałami w jej własnej partii jak i całej Wielkiej Brytanii.

– Teraz jest dla mnie jasne, że w najlepszym interesie naszego kraju leży, by wysiłki (na rzecz brexitu) prowadził nowy premier. Tak więc ogłaszam dziś, że zrezygnuję z pozycji przewodniczącej Partii Konserwatywnej w piątek 7 czerwca – zapowiedziała Theresa May

Piątkowea decyzja sprawia, że brytyjska premier będzie trzecim najkrócej urzędującym premierem w powojennej historii Zjednoczonego Królestwa. Krócej od niej urzędowali jedynie Sir Aleca Douglasa-Home’a i Sir Anthony’ego Edena. O potencjalnych jej następcach pisaliśmy już w osobnym artykule.

Brytyjczycy popierają nowo-powstałą Partię Brexit

Innym z powodów słabości funta były także spekulacje, że następca Theresy May może próbować wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej bez porozumienia. Obawy te zdają się jednak powoli słabnąć. Mało prawdopodobne wydaje się bowiem, by większość brytyjskich ustawodawców zgodziła się na taki ruch. Wyście bez porozumienia byłoby bowiem niekorzystne dla gospodarki, zwiększyłoby szansę na obniżenie stóp procentowych i obciążyłoby funta szterlinga. Prawdopodobnie zwiększyłoby to także ryzyko nagłych wyborów powszechnych. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że wybory te mogłyby w znacznym stopniu zmienić rozkład sił w brytyjskim parlamencie. Ostatnie wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego wskazały bowiem, że Brytyjczycy najchętniej popierają nową Partię Brexi Nigela Farage’a, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego zyskała aż 32% głosów. Liberalni Demokraci zdobyli 20% (+13 pp. w porównaniu z 2014 rokiem), Partia Pracy 14% (-11 pp.), Partia Zielonych 12% (+4 pp.) i Partia Konserwatywna 9% (-15 pp. w porównaniu z 2014 rokiem).

Nie wszyscy są jednak optymistami. Jane Foley, szefowa strategii walutowej w Rabobank International przyznała, iż “w nadchodzących tygodniach funt szterling mógłby z pewnością ulec presji podażowej, jeśli rynek zacznie przypisywać jeszcze większe prawdopodobieństwo braku porozumienia dot. Brexitu.”

Kurs funta łapie oddech

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że rynek rozpoczął nowy tydzień niewielką luką wzrostową. Jeżeli tylko kurs funta będzie dalej się umacniał, wzrosty te mogłyby sięgnąć nawet okolic ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) w wysokości 1.2890 i mierzenia 50% korekty Fibonacciego z ostatnich spadków.

Jeżeli jednak odbicie to okaże się jedynie chwilowe i kurs funta wkrótce znów ulegnie presji podażowej, wówczas spadki mogłyby sięgnąć nawet grudniowych minimów.

3 sposoby wykorzystania średnich kroczących w tradingu – zapisz się na webinar

Kurs funta zyskuje drugą sesję z rzędu
GBPUSD Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin przechowywany w zegarku? Wkrótce to stanie się możliwe.
Następny artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy” sentyment 27.05.2019 USD/JPY i USD/CHF
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here