Naga MarketsJo Johnson, brat premiera UK, poinformował o zrezygnowaniu z pełnionych funkcji rządowych

W momencie gdy brytyjski premier Boris Johnson czyni przygotowania do kampanii przedwyborczej próbując uczynić z parlamentu głównego wroga Brexitu, jego młodszy brat decyduje się opuścić struktury rządowe powołując się na interes narodowy. W efekcie starania głowy rządu zostały mocno przyćmione, a kurs funta (GBP) reaguje na czwartkowe rewelacje umocnieniem i testem 6-tygodniowych szczytów.


Młodszy brat premiera UK, Jo Johnson opuszcza rząd

W miarę jak Wielka Brytania zmierza w kierunku wyborów, Brexit pozostaje nierozwiązaną kwestią ponad trzy lata po tym, jak Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem bloku w referendum z 2016 roku. Możliwości rozciągają od burzliwego “bezumownego” wyjścia do rezygnacji z całego przedsięwzięcia.

Przed przemówieniem w północnej Anglii, gdzie premier miał rozpocząć nieformalną kampanię wyborczą, jego własny brat, Jo, zrezygnował z funkcji podsekretarza stanu ds. biznesu i doradcy prawnego Partii Konserwatywnej. W zamieszczonym na Twitterze wpisie informował, że w ostatnich tygodniach był rozdarty „pomiędzy rodzinną lojalnością, a interesem krajowym” co okazało się być nierozwiązywalną presją. W związku z tym 47-latek postanowił zrezygnować z dotychczasowych funkcji, z którymi był związany od 2010 roku:

Ruch miał miejsce w momencie kiedy jego starszy brat i premier Wielkiej Brytanii boryka się z poważnymi problemami u sterów rządowych. Po utracie większości w niższej izbie parlamentu w środę, ugrupowanie partii opozycyjnych oraz ex-przedstawicieli partii Torysów głosowało za zmuszeniem Johnsona do poszukiwania trzymiesięcznego opóźnienia Brexitu, co ma być alternatywną do bezumownego rozwodu (jego datę wyznaczono na 31 października).

– Ja wyborów nie chcę, ludzie wyborów nie chcą, kraj wyborów nie chce, natomiast ta Izba nie pozostawiła żadnej innej opcji niż to, by ludzie mieli zadecydować, kto powinien być premierem. Jeżeli po wtorku 15 października nadal będę premierem, to wtedy wyjdziemy z Unii 31 października z mam nadzieję o wiele lepszą umową – zaznaczył Johnson.

Od czasu objęcia urzędu w lipcu Boris Johnson próbuje wymusić na rządzie opuszczenie struktur UE pod koniec przyszłego miesiąca niezależnie od tego czy dojdzie w tej sprawie do porozumienia z oficjelami z Brukseli. We wtorek wyrzucił z partii 21 posłów za to, że nie poparli jego strategii Brexitu, w tym wnuka Winstona Churchilla i dwóch byłych ministrów finansów.

Kurs funta silnie odbija od 35-letnich minimów. GBPUSD powraca nad 1,23 USD

Jeszcze we wtorek kurs funta spadał poniżej 1,20 USD i testował najniższe poziomy od 1985 roku. Dwa dni później odrabia kilka procent strat do dolara, melduje się powyżej 1,23 USD i testuje najwyższe poziomy od sześciu tygodni, korzystając nie tylko z korekty spadkowej USD, ale również z pozytywnych nastrojów budujących się wokół oddalającego widma bezumownego Brexitu.

kurs gbp usd brexit
Kurs funta silnie w górę kolejną sesję z rzędu. Kurs GBPUSD, źródło: TradingView


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here