Naga MarketsBrexit i kurs funtaNajnowsze doniesienia wskazują na spadek szans bezumownego Brexitu. Michel Barnier stwierdził nawet, że “osiągnięcie porozumie jest możliwe nawet w tym tygodniu”. Ryzyko jednak wciąż pozostaje. Banki inwestycyjne wsród tych mało prawdopodobnych ryzyk o dużym wpływie upatrują m.in. recesje w Europie, wyprzedaż na rynkach wschodzących oraz osłabienie walut skandynawskich.

Przejście do szczegółowej fazy negocjacji odsunęło prawdopodobieństwo no-deal Brexitu, które teraz wynosi mniej niż 15%. Jednakże panująca niepewność sprawia, że inwestorzy podchodzą z rezerwą do akcji europejskich i brytyjskich, wolą na razie trzymać się od nich z dala.

Spadek notowań funta o 20% i parytet z dolarem?

Według Jordana Rochestera, stratega walutowego z Nomura w Londynie, mimo jak najlepszego przygotowania obu stron, nieoczekiwane zmiany mogą przerodzić złą sytuację w coś jeszcze gorszego.

– W pierwszym dniu Brexitu niekoniecznie zostaną zrealizowane najgorsze scenariusze. Ale z biegiem dni i tygodni wpływ zacznie być bardzo widoczny – uważa Rochester.

Bank Morgan Stanley wskazuje natomiast, że w przypadku hard-Brexitu, jako pierwszy ucierpi funt, którego wartość w relacji do dolara może się zmniejszyć o około 20% i osiągnąć parytet.

Zobacz też: Stany Zjednoczone wzywają Turcję do zwieszenia broni grożąc sankcjami. Lira odrabia część strat

Globalna recesja

Twardy Brexit, zdaniem prezesa Societe Generale Lorenzo Biniego byłby “wydarzeniem systemowym”, które może doprowadzić globalną gospodarkę do recesji.

Duże banki uważają, że wzrost gospodarczy strefy euro mógłby wyraźnie spowolnić w przyszłym roku. Narażone zostałyby także waluty wrażliwe na wzrost takie jak korona norweska (NOK) czy szwedzka (SEK).

W przypadku braku porozumienia, kolejno mogłyby ucierpieć rynki wschodzące w związku ze spadkiem globalnego wzrostu handlu i wycofywaniem się inwestorów szukających bezpieczniejszych aktywów.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

FTSE 100 odbija od oporu

Po silnym osunięciu, które rozpoczęło się pod koniec lipca br., notowania brytyjskiego rynku akcyjnego konsolidują między oporem blisko 7395, a wsparciem przy 6975. Wewnątrz tej konsolidacji istotny wydaje się także obszar w okolicach 7205. Jak widać na wykresie dziennym FTSE 100 poniżej, w pierwszy czwartek października miało miejsce odbicie od dolnego ograniczenia zakresu, po którym cena skierowała się do oporu przy 7205. Wczoraj byliśmy świadkami pozytywnego testu tego poziomu, a dziś cena kontynuuje spadki.

Notowania FTSE 100 - wykres dzienny - 15 października 2019
Notowania FTSE 100 – wykres dzienny – 15 października 2019

Najbliższe, lokalne wsparcie stanowić może krótkoterminowa linia trendu wzrostowego widoczna na poniższym wykresie 4-godzinnym. Niżej natomiast znajdziemy poziom horyzontalny przy 7085.

Notowania FTSE 100 - wykres 4-godzinny - 15 października 2019
Notowania FTSE 100 – wykres 4-godzinny – 15 października 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here