Naga Marketstheresa mayPremier Wielkiej Brytanii Theresa May w tym tygodniu przestała próbować nakłonić swoich kolegów partyjnych do poparcia jej planu opuszczenia Unii Europejskiej i poprosiła opozycyjną Partię Pracy o pomoc. Czy to może być najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji czy jednak jeszcze bardziej pogłębi kryzys polityczny, który trwa od miesięcy w państwie wyspiarskim?


Zobacz również: Hard Brexit zażegnany? Czy kurs funta (GBP) ma szansę na większe odbicie

Brexit nadal możliwy, jeśli politycy postawią dobro kraju na pierwszym miejscu

Wielu ekspertów zauważa, iż rozbieżności takie jak poglądy polityczne, interes własny czy fundamentalny pogląd na Brexit sprawi, że Jeremy Corbyn oraz Theresa May prawdopodobnie nie zawrą realnego porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jeśli im się nie uda, May prawdopodobnie powie, że sprawę powinien rozstrzygnąć brytyjski parlament, który zagłosuje za różnymi opcjami.

Obecnie trudno sobie wyobrazić przełom w tej sprawie. Prawodawcy spędzili ostatnie dni odrzucając prawie każdy teoretyczny wariant Brexitu. Plan May został odrzucony trzykrotnie od stycznia. Nawet najmniej popularne alternatywy – takie jak dodanie stałej unii celnej do deklaracji politycznej May – wymagałyby stałego sojuszu między partiami, co w obecnej sytuacji wydaje się mało prawdopodobne.

Choć od referendum ws. Brexitu minęło już dwa i pół roku, wszystkie jego wersje znajdują niewielkie poparcie w społeczeństwie. To dlatego, że ludzie coraz bardziej się obawiają, że ograniczy to wzrost gospodarczy, zaszkodzi firmom, zmniejszy pozycję Wielkiej Brytanii na świecie i całkiem prawdopodobne, że UE dalej będzie wpływać na niezależność UK wiążąc ją licznymi przepisami. Wielu uważa, iż odwlekanie Brexitu jest nadal najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli związane jest to z większymi kosztami. Osiągnięcie właściwego rezultatu w dalszym ciągu jest możliwe pod warunkiem, że brytyjscy politycy zaczną w końcu stawiać interes kraju na pierwszym miejscu, ponad politycznymi podziałami.

Brexit: Dojdzie do ponownego referendum?

May planuje przedstawić przywódcom UE przekonującą propozycję na nadzwyczajnym szczycie dot. Brexitu już 10 kwietnia. Jeśli nie będzie w stanie ich przekonać, Wielka Brytania ryzykuje wypadnięcie z bloku bez osiągnięcia porozumienia (hard Brexit).

Pomysł referendum potwierdzającego – w którym społeczeństwo mogłoby głosować za przyjęciem lub odrzuceniem umowy wyjścia z Unią Europejską – jest jedną z wielu opcji na stole po tym, jak przywódca Partii Pracy Jeremy Corbyn przeprowadził rozmowy z May mające na celu stworzenie nowego planu wyjścia.

Zobacz również: Donald Tusk proponuje wydłużenie Brexitu nawet o 12 miesięcy

Premier nigdy nie popierała pomysłu ponownego referendum w celu rozwiązania impasu ws. Brexitu, ale po tym, jak jej umowa została trzykrotnie odrzucona powiedziała, że ​​ten scenariusz musi zostać przedyskutowany. Po ich pierwszym spotkaniu w środę Corbyn powiedział, że popiera opcję głosowania publicznego, aby zapobiec hard Brexitowi lub otrzymaniu niekorzystnej oferty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here