Naga MarketsBoris JohnsonMimo, że dziś dopiero 27 dzień 11-miesięcznego okresu przejściowego, w trakcie którego Wielka Brytania i Unia Europejska muszą wynegocjować warunku dalszej współpracy, to obie strony są na idealnej drodze do zarwania rozmów w sprawie umowy handlowej. Choć brytyjski premier wskazywał pierwotnie, że porozumienie trzeba wynegocjować do końca roku, to nagle postanowił zmienić zdanie i grozi, że odejdzie od stołu już za cztery miesiące.


Hard Brexit coraz bardziej realny 
Wielka Brytania grozi zerwaniem negocjacji

Po oficjalnym opuszczeniu UE pod koniec stycznia br., Wielka Brytania ma czas do końca roku na wynegocjowanie umowy handlowej i porozumień dotyczących wszystkiego, od rybołówstwa po transport, które zastąpią ponad 40 lat bliskich stosunków politycznych i gospodarczych.

Choć czas na wynegocjowanie porozumienia obie strony mają do końca roku, to premier Boris Johnson powiedział jednak unijnym dyplomatom, że odejdzie od stołu negocjacyjnego w czerwcu, jeśli do tego czasu nie będzie wiadomo, czy uda mu się zawrzeć umowę o wolnym handlu w stylu kanadyjskim.

Wielka Brytania opublikowała dziś mandat negocjacyjny dot. kolejnego etapu Brexitu. Choć w wielu kwestiach był on zbliżony do tego, co UE opublikowała we wtorek, to jednak zawierał pewne różnice dot. tego, jak bardzo Wielka Brytania musi trzymać się przepisów UE – tak zwanych “level playing field”, jak umowa będzie skonstruowana i zarządzana, oraz praw połowowych na wodach brytyjskich.

– Jest to wizja relacji opartej na przyjaznej współpracy pomiędzy suwerennymi rówieśnikami z poszanowaniem przez obie strony wzajemnej autonomii prawnej. Rząd nie będzie negocjował żadnych ustaleń, w których Wielka Brytania nie ma kontroli nad własnym prawem i życiem politycznym – wskazał rząd brytyjski.

Boris Johnson daje UE cztery miesiące

Wielka Brytania chce, aby ogólny zarys porozumienia został sporządzony do czerwca, tak aby porozumienie mogło zostać sfinalizowane do września. W czerwcu Wielka Brytania oceni, czy rozmowy są na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu, a następnie zdecyduje, czy będzie je kontynuować, czy też “skupić się wyłącznie” na przygotowaniach do opuszczenia bloku bez porozumienia 31 grudnia.

– Pod koniec okresu przejściowego, 31 grudnia, Wielka Brytania w pełni odzyska swoją niezależność gospodarczą i polityczną – powiedział minister gabinetu Michael Gove wskazując, że Zjednoczone Królestwo chce jak najlepszych stosunków handlowych z UE, ale dążąc do zawarcia umowy, nie zrezygnuje ze swojej suwerenności.

Przeszkodą w osiągnięciu porozumienia może okazać się to, co UE nazywa “równymi szansami” – brak uzgodnionych podstawowych zasad dotyczących norm środowiskowych, przepisów prawa pracy i pomocy państwa. Bruksela chce, aby Londyn zobowiązał się do przestrzegania tych zasad prawnych, ale Londyn mówi, że takie przepisy nie są częścią innych umów handlowych UE i że nie pasują one do jego celu, jakim jest “odebranie kontroli” Brukseli.

Wielka Brytania twierdzi również, że jako niezależny naród nadmorski nie zrezygnuje ze swoich praw połowowych. Jednocześnie naciska na “prawnie wiążące” zobowiązania dotyczące dostępu do rynku Unii Europejskiej dla swojego sektora usług finansowych.

– Podpisując umowy handlowe z Kanadą i Japonią, UE respektuje autonomię innych dużych gospodarek na całym świecie. Chcemy po prostu tego samego – wskazał już wcześniej rzecznik brytyjskiego premiera.

Główny negocjator UE Michel Barnier wskazuje jednak, że umowa w stylu kanadyjskim nie jest możliwa, gdyż bliskość geograficzna Wielkiej Brytanii i integracja gospodarcza z UE stawiają ją w sytuacji “wyjątkowej”, co oznacza, że nie jest porównywalna z USA czy Kanadą.

Oficjalny rzecznik Borisa Johnsona uważa, że argumenty wykorzystywane przez UE są absurdalne. Przyznał on, że UE próbuje wykorzystać naszą bliskość, aby dodać dodatkowe wymogi dla handlu. Faktem jest, że bliskość nie jest czynnikiem decydującym w innych umowach o wolnym handlu na całym świecie, w tym w niektórych z największych gospodarek świata“.

Widmo hard Brexitu znów uderza w GBP

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że rosnące ryzyko hard Brexitu przyczyniło się do zauważalnej deprecjacji kursu funta wobec dolara amerykańskiego.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD M15

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKoronawirus nadal sieje panikę: EUR/USD i AUD/USD odbijają dzięki osłabieniu dolara
Następny artykułPre-Market: Główne indeksy nadal pikują przed wejściem sesji USA. DAX i Nasdaq na planie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here