Naga Markets

Brexit będzie kosztował Wielką Brytanię 5% PKB, a kurs funta niewzruszonyOżywienie w Wielkiej Brytanii zaczęło zwalniać już w sierpniu, kiedy to wzrost gospodarczy okazał się być dużo niższy od oczekiwanego. Kolejne złe informacje o perspektywach gospodarki Zjednoczonego Królestwa ma Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która prognozuje, że brytyjskie PKB spadnie w tym roku o 10,1%. Kurs funta nie reaguje jednak na doniesienia skupiając się na bieżących wątkach Brexitowych.

  • OECD szacuje, że Brexit może kosztować Wielką Brytanię 5% PKB.
  • Jednym z powodów głębszej recesji ma być kolejny lockdown.
  • Według ekspertów, brak porozumienia będzie oznaczał nową falę bezrobocia.

Pogarszająca się sytuacja zdrowotna w Zjednoczonym Królestwie 

Wielka Brytania już na wiosnę mocno odczuła uderzenie pandemii, jednak czerwiec i lipiec dawały nadzieję na szybką odbudowę gospodarki. Dane z zeszłego tygodnia dotyczące sierpniowej kondycji brytyjskiej gospodarki pokazały, że nie jest ona w stanie utrzymać tempa wzrostu.Zobacz również: RBNZ szykuje interwencje walutowe. W grze ujemne stopy procentowe

Decyzje podejmowane przez Londyn w sprawie nakładania kolejnych obostrzeń tylko pogarszają perspektywy rozwoju. Rząd Borisa Johnsona nie ma jednak innego wyboru i musi zareagować na rosnącą liczbę infekcji COVID-19. Przez ostatni tydzień w Wielkiej Brytanii wykrywano średnio 15 tysięcy przypadków zachorowań dziennie.

Prognozy brytyjskiego PKB, źródło: Bloomberg

Brexit spowolni gospodarkę, kurs funta jednak bez reakcji

Eksperci OECD zwracają uwagę, że brak porozumienia handlowego z Unią Europejską może mieć bardzo negatywny wpływ na eksport i rynek pracy. Najbardziej dotkniętymi sektorami mają być transport i producenci samochodów, mięsa i tekstyliów. Według autorów raportu, wyjście z UE będzie kosztować Wielką Brytanię 5% PKB.

Reformy mające na celu zwiększenie wydajności i inwestycji będą miały kluczowe znaczenie dla trwałego ożywienia gospodarczego. Opuszczenie jednolitego rynku UE, w ramach którego gospodarka jest głęboko zintegrowana, stwarza nowe wyzwania gospodarcze. Podjęte obecnie decyzje dotyczące zarządzania kryzysem COVID-19 i przyszłych stosunków handlowych będą miały trwały wpływ na trajektorię gospodarczą kraju w nadchodzących latach. – twierdzi OECD.

W środę kurs funta (GBP/USD) rozpoczął odrabianie strat, zyskując w stosunku do euro 0,38%. Niewiele gorzej brytyjska waluta radzi sobie w parze z dolarem, gdzie rośnie o 0,35% wracając w stronę 1,3000.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here