Naga MarketsFragment flagi UK wewnątrz flagi UETermin Brexitu zbliża się nieuchronnie. Ostatnio w Izbie Gmin nie udało się przeforsować poprawek, które umożliwiłby opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Banki oraz inne instytucje finansowe przygotowują się teraz na najgorszy scenariusz.

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wystosował do firm z Wielkiej Brytanii i Europy ostrzeżenie nakłaniające do poczynienia przygotowań w związku z ewentualnością tzw. hard Brexitu.

W przypadku Brexitu bez umowy, firma z siedzibą w UK, która chciałaby kontynuować działalność w krajach unijnych, musiałaby mieć biuro oraz licencję w jednym z państw członkowskich. 

Banki otwierają filie w krajach UE

Znaczna część banków oraz instytucji finansowych w ostatnich latach otwierała biura w krajach członkowskich. Personel zatrudniony w nowych lokalizacjach pochodzi natomiast głównie z Londynu.

Według informacji podanych przez Bloomberga, Bank of America zamierza wkrótce przenieść blisko 400 pracowników do biura w Paryżu. Nowe filie otworzyć ma także Goldman Sachs. Około 100-osobowe zespoły będą pracowały w Mediolanie i Sztokholmie. Dokładne decyzje kadrowe będą zależeć od wyniku negocjacji na linii Wielka Brytania – UE.

Blisko 500 pracowników chcą przenieść także francuskie banki, a mianowicie BNP Paribas, Credit Agricole i Societe Generale. Kadra miałaby wrócić z londyńskich oddziałów do Paryża. Najwięcej, bo aż 300 pracowników zamierza realokować ostatni z wymienionych banków, Societe Generale.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Transfer kapitału

Nie tylko biura i kadra ma zostać poza Wielką Brytanię, jak zwykle istotne znaczenie ma bowiem kapitał. Wcześniej informowaliśmy o popularności Frankfurtu nad Menem, jako nowego centrum finansowego Europy.

Według grupy lobbującej na rzecz niemieckiego kapitału finansowego, łącznie około 30 instytucji finansowych wybrało Frankfurt jako swój europejski hub. Mowa tu nie tylko o dużych bankach inwestycyjnych, ale także brokerach, czy podmiotach współpracujących z instytucjami finansowymi.

Zobacz też: Dwa gangi krypto-hakerów i miliard dolarów w tle

Wybór na Frankfurt padł m.in. ze strony Goldman Sachs, Morgan Stanley czy UBS. Amerykańskie banki planują przetransferować do Frankfurtu przynajmniej 250 mld euro, podczas gdy sam Deutsche Bank przeniósłby z UK około 300 mld euro.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here