Naga Markets


Napis bank na budynkuDo Frankfurtu nad Menem ma zostać przeniesione blisko 900 miliardów dolarów (około 800 mld euro) aktywów bilansowych globalnych banków dotkniętych Brexitem. Takie wyliczenia podaje grupa lobbująca na rzecz niemieckiego kapitału finansowego.


W miniony weekend na nadzwyczajnym spotkaniu przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej jednomyślnie zatwierdzono umowę w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur UE. Porozumienie w obecnej formie musi zostać jeszcze zatwierdzone przez brytyjską Izbę Gmin, co może okazać się trudne do zrealizowania z uwagi na niewielkie poparcie parlamentarzystów.

Spory transfer już w I kw. 2019 roku

Jeśli nie uda się wypracować żadnego porozumienia, dojdzie do tzw. hard Brexitu. Właśnie na ten scenariusz przygotowują się duże banki. Jak powiedział  Hubertus Vaeth, dyrektor zarządzający we Frankfurcie nad Menem: “Lwia część [aktywów] zostanie przeniesiona w pierwszym kwartale 2019 roku z uwagi na to, że banki przygotowują się do ewentualnego twardego Brexitu”.

Wyprowadzka z Londynu po Brexicie powodowana będzie utratą przez banki ogólnoeuropejskich licencji bankowych. Taka sytuacja wymusza na bankach przeniesienie swoich placówek do jednego z krajów wspólnoty.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Popularność Frankfurtu

Według FMF łącznie około 30 instytucji finansowych wybrało Frankfurt jako swój europejski hub. Mowa tu nie tylko o dużych bankach inwestycyjnych, ale także brokerach, czy podmiotach współpracujących z instytucjami finansowymi.

Wybór na Frankfurt padł m.in. ze strony Goldman Sachs, Morgan Stanley czy UBS. Amerykańskie banki planują przetransferować do Frankfurtu przynajmniej 250 mld euro, podczas gdy sam Deutsche Bank przeniósłby z UK około 300 mld euro.

Zobacz też: Gospodarka Wielkiej Brytanii straci 11% przez Brexit? Chodzi o 200 mld GBP

Grupa lobbystów szacuje, że w związku z przeniesieniem siedzib banków, Niemcy zyskają 10 tysięcy nowych miejsc pracy. Ma się to jednak rozłożyć w czasie na okres przejściowy trwający ponad 8 lat liczonych od momentum referendum z 2016 roku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here