Naga MarketsW ostatnich tygodniach tematem przewodnim na rynkach finansowych jest referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z UE.  Uważni analitycy, traderzy i inwestorzy z pewnością zauważyli, że szczególnie w ostatnich dniach mogliśmy zaobserwować przepływy kapitału pomiędzy poszczególnymi walorami związane z ryzykiem tzw. Brexitu. Przede wszystkim ryzyko tego, że Brytyjczycy opowiedzą się za wyjściem z UE, wywiera presję podażową na GBP oraz EUR. Jednak to nie wszystko- w ogromnym stopniu urosła także awersja do ryzyka.  W związku z tym możemy zaobserwować umacnianie tzw. Safe havens (ang. bezpieczne przystanie) jak japoński jen, szwajcarski frank czy złoto, które w ostatni czwartek było najdroższe od blisko dwóch lat. Także wejście 10-letnich obligacji rządu niemieckiego do grona papierów z ujemną rentownością świadczy o tym, że kapitał „ucieka” do możliwie najbezpieczniejszych aktywów.

Do tego grona nie należy jeszcze niestety polska złotówka. Osoby, które obserwują kurs PLN zdają sobie sprawę, że takiego rollercoastera jaki od początku 2016 roku notuje polska waluta od dawna u nas nie widzieliśmy. Jest to związane przede wszystkim z „zamieszaniem” wywołanym przez agencje ratingowe i działaniami polskiego rządu, jednakże od początku czerwca to nie dane z polskiej gospodarki są determinantem zmian kursu USD/PLN, EUR/PLN czy każdej innej pary ze złotówką.

Te artykuły również Cię zainteresują


True Games bije kolejne rekordybrexitpln1Wyżej widzimy trzy wykresy- pierwszy przedstawia indeks mówiący nam o relatywnej sile PLN- w odniesieniu do wszystkich innych walut. Drugi przedstawia wykres GBPUSD (najbardziej wrażliwy na ryzyko Brexitu) a trzeci… wykres sondaży przed referendum w Wielkiej Brytanii. Możemy zaobserwować wyraźną korelację- dokładnie 8 czerwca zwolennicy wyjścia z UE zaczęli zdobywać przewagę w sondażach. Reakcja rynku była natychmiastowa- następne dni przyniosły silną przecenę na GBP oraz walorach traktowanych ciągle, jako bardziej ryzykowne, w tym także na polskim złotym. Uważni obserwatorzy rynku z pewnością zauważyli także, że nawet stosunkowo ważne dane makroekonomiczne nie były tak istotnym katalizatorem jak to zazwyczaj bywa. Obecnie liczy się tylko Brexit i tzw. Smart Money a więc także fundusze grające pod dane fundamentalne ewidentnie pozycjonują się pod „najważniejsze wydarzenie ćwierćwiecza” a wszystko inne schodzi na dalszy plan. Reakcja rynku na czerwcowe zmiany w sondażach potwierdza fakt, że PLN należy do grona walorów szczególnie narażonych na ryzyko Brexitu.

W związku z tym nie tylko traderzy, ale każdy Polak mający ekspozycję na ryzyko walutowe, a więc osoby posiadające kredyt bądź dochody w walutach obcych, a także eksporterzy oraz importerzy, powinni wziąć pod uwagę możliwość olbrzymich wahań kursów walutowych w najbliższym tygodniu – referendum już 23 czerwca. Czy złotówka się umocni czy jeszcze bardziej osłabi? Tego nie wie nikt, warto jednak pomyśleć o możliwościach zabezpieczenia ryzyka, które może objąć każdą z wyżej wymienionych grup.

Należy także przytoczyć dwa cytaty, pierwszy to zapewnienia Pawła Szałamachy, Ministra Finansów

Jesteśmy dobrze przygotowani na wynik zarówno „leave”, jak i „remain”

a drugi to słowa Jerzego Kropiwnickiego, członka Rady Polityki Pieniężnej

Rosnące prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE topi złotego. Euro po referendum może podrożeć do 5 złotych. Ale NBP nie powinien interweniować

Drugi cytat spowodował niemałe poruszenie na rynkach, w końcu padł on z ust jednej z osób decydujących o kształcie stóp procentowych w naszym kraju. Należy jednak pamiętać, że do tej pory to poziom 4,50 EUR/PLN był poziomem, przy którym swoją interwencję rozpoczynało Ministerstwo Finansów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego przez wyprzedaż euro pochodzących głównie z dofinansowań w ramach Funduszy Europejskich. Od 2011 roku przez rynek w ten sposób przeszło blisko 47 mld EUR.  Warto wziąć pod uwagę, że zarówno NBP jak i MF interweniuje tylko wtedy gdy chce “wystraszyć” spekulantów pragnących wykorzystać krótkie ruchy. Na pewno nie będzie grał przeciw rynkowi, wobec tego pewne jest jedno- żaden poziom nie jest gwarantowany.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here