Naga MarketsBrexit a bitcoin: czy Brytyjczycy powinni kupować kryptowaluty jak bezpieczną przystań?
Nigel Farage, Partia Brexit

Brexit może mieć wpływ na bitcoina. Brzmi jak pusty slogan? Trochę tak, ale fakty są takie, że kryptowaluta może faktycznie dużo zyskać w oczach mieszkańców Albionu w skali najbliższych kilku miesięcy. 

Już sam fakt, że Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona odniosła historyczne zwycięstwo w wyborach w Wielkiej Brytanii, początkowo rozwiał obawy o niepewność Brexitu. Teraz premier ma pełną kontrolę nad brytyjskim parlamentem, więc ten nie może utrudniać mu w procesie wychodzenia z UE.

Brexit to nowa “Moda na sukces”?

Szybko okazało się jednak, że Brexit nadal pozostanie istnym politycznym tasiemcem. Gabinet Johnsona postanowił wydłużyć cały proces wyprowadzki Zjednoczonego Królestwa o kolejne miesiące. Jeśli jednak Wielka Brytania ostatecznie opuści blok europejski 31 stycznia, obie strony mają tylko 11 miesięcy na podpisanie umowy handlowej, czyli tzw. Brexit z porozumieniem. Jeśli ten scenariusz zakończy się klapą, może oznaczać do długoterminowe wstrząsy gospodarcze.

Cięcia stóp

W tle dzieje się jednak wiele jeszcze bardziej niepokojących rzeczy. W ubiegłym tygodniu prezes Banku Anglii (BoE)Mark Carney zaskoczył inwestorów, sugerując, że bank centralny jest gotowy obniżyć stopę procentową, jeśli wzrost gospodarczy będzie nadal tak powolny. Ostatni raz, kiedy BoE obniżyła swoją referencyjną stopę procentową, miało to miejsce w 2016 roku. Dodajmy, że zgodnie z opublikowanymi dziś danymi ONS, wzrost PKB w Wielkiej Brytanii w listopadzie spadł o 0,3 proc., podczas gdy analitycy nie spodziewali się żadnych zmian.

W niedalekiej przyszłości może się więc nam nałożyć kilka niepokojących faktów. Począwszy od niepewnego porozumienia handlowego UK z UE do obniżenia stóp proc., które w dłuższej perspektywie obniża wartość funta.

Jaki jednak to wszystko może mieć wpływ na BTC? To dość proste. Jeśli BoE złagodzi swoją politykę dot. proc., a to przełoży się z kolei na to, że waluta krajowa UK będzie tańsza, Brytyjczycy mogą zwrócić się w kierunku kryptowalut jako inwestycji. Cyfrowe waluty mogą też pomóc w handlu międzynarodowym, jeśli UK wyjdzie z UE bez porozumienia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here