Naga MarketsRozdarta flaga Unii Europejskiej spod której wyłania się flaga Wielkiej BrytaniiKrótkoterminowe perspektywy dla funta szterlinga (GBP) nadal są zdominowane przez trwające negocjacje w sprawie Brexitu, a nie fundamenty. Analitycy CIBC prognozują, że funt odnotowuje lekkie odreagowanie w następnych miesiącach. Prognozują kurs GBP/USD na poziomie 1,29 do końca czwartego kwartału i 1,31 do pierwszego kwartału 2021 r. Z kolei eksperci z Morgan Stanley oczekują docelowego wzrostu aż do poziomu 1,40. Tymczasem „kabel” w środę oscyluje w okolicach poziomu 1,30.

  • Obie strony negocjacji pracują nad tekstem prawnym, który będzie podstawą porozumienia
  • Prawdopodobieństwo porozumienia wynosi obecnie około 75%
  • Gospodarka Wielkiej Brytanii pozostaje narażona na słabe wyniki sektora usług

GBP/USD: Umowa dotycząca Brexitu to tymczasowa ulga dla funta szterlinga – CIBC

Rozmowy Brexitowe weszły obecnie w stan zintensyfikowania. Obie strony pracują nad tekstem prawnym, który będzie podstawą porozumienia, które będzie wymagało ratyfikacji przez parlamenty Wielkiej Brytanii i UE. Ze względu na ramy czasowe związane z procesem ratyfikacji sugeruje to, że termin zawarcia umowy prawdopodobnie przypadnie na drugi tydzień listopada.

Obie strony zdają sobie sprawę, że scenariusz braku porozumienia spotęguje rosnące negatywne skutki uboczne, szacujemy prawdopodobieństwo porozumienia na około 75% – napisano w raporcie.

Jeśli dojdzie do porozumienia, które usunie zagrożenie nakładania taryf i kontyngentów, powinno dojść do znacznej aprecjacji funta, twierdzą analitycy. Spekulacyjni inwestorzy niedawno odbudowali ujemne pozycje na GBP, ponieważ niepewność związana z Brexitem nadal się utrzymuje.

Spodziewamy się porozumienia o wolnym handlu, aczkolwiek w ograniczonej formie, z wyłączeniem sektora kluczowych usług, co zachęci do zmniejszenia spekulacyjnych shortów na funcie – dodano.

Z uwagi na fakt, że obecne tarcia handlowe są potęgowane przez osłabienie wyników gospodarczych, wraz z kolejną falą obostrzeń, gospodarka Wielkiej Brytanii pozostaje bardzo narażona na słabe wyniki sektora usług.

W związku z tym spodziewamy się więcej QE od Banku Anglii w listopadzie, co sprawi, że wszelkie zyski GBP po Brexicie okażą się krótkotrwałe – podsumowano.

Kurs funta wzrośnie do 1,40 względem dolara

Jednocześnie bank inwestycyjny Morgan Stanley utrzymuje bycze nastawienie do GBP/USD, wyrażając to poprzez utrzymywanie długiej ekspozycji w kierunku 1,40.

Wydaje się, że negocjacje handlowe dotyczące Brexitu między Wielką Brytanią, a UE zmierzają w pozytywnym kierunku, a doniesienia medialne sugerują, że poczyniono postępy w kluczowych kwestiach – podkreślono w rapocie.

Ekonomiści nadal oczekują zawarcia porozumienia o wolnym handlu w połowie listopada, co powinno pozwolić na wzrost GBP/USD do 1,40, a EUR/GBP na spadek do 0,8750.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here