Naga MarketsBoris Johnson31 października 2019 roku a więc zaplanowana i wciąż obowiązująca data Brexitu zbliża się wielkimi krokami. Im bliżej tego terminu, tym mniej możliwych scenariuszy dot. przeprowadzenia rozwodu. Okazuje się jednak, że nie są to scenariusze, które w jakikolwiek sposób mogłyby zadowolić Borisa Johnsona. Brytyjski Premier uparł się bowiem, by wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej nie później niż 31 października 2019 r. W praktyce, taki scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny… przynajmniej w formie zgodnej z obecnie obowiązującym prawem. Skupmy się jednak na tym, na co prawo pozwala.


Mimo, że od pamiętnego referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem wspólnoty minęły już ponad trzy lata, to jak dotąd nie wiele udało się uzgodnić. Obecnie, istnieje przynajmniej kilka możliwych scenariuszy dot. przeprowadzenia Brexitu.

Johnson dochodzi do porozumienia z UE

Choć to raczej mało prawdopodobne, to wciąż za aktualny uznać możemy scenariusz, w którym Boris Johnson dojdzie do porozumienia z Unią Europejską. Podpisanie umowy do 19 października br. umożliwiłoby legalne przeprowadzenie Brexitu w zaplanowanym terminie tj. 31 października br.

By tak się jednak mogło stać, umowa ta musiałaby zostać jeszcze przegłosowana i przyjęta przez Parlament, który już za rządów Theresy May kilkukrotnie pokazał, że nie zaakceptuje “byle jakiego” porozumienia z UE. Aby przekonać parlamentarzystów do swoich racji, Johnson mógłby argumentować, że ma najlepszą dostępną umowę i że odrzucenie jej oznaczałoby złamanie jego obietnicy wydostania Wielkiej Brytanii z UE do 31 października. Johnson twierdzi, że niepowodzenie zagroziłoby Brexitowi.

Johnson łamie prawo i doprowadza do Brexitu bez porozumienia

Kolejny scenariusz zakłada opuszczenie wspólnoty 31 października nawet, jeżeli do tego czasu nie uda się osiągnąć żadnego porozumienia z UE. Warto przy tym jednak przypomnieć, że już w ubiegłym tygodniu członkowie Izby Gmin stosunkiem głosów 327 do 299 przyjęli ustawę umożliwiającą zablokowanie bezumownego brexitu i opóźnienie wyjścia z Unii Europejskiej do 31 stycznia 2020 roku, gdyby do 19 października br. nie doszło do porozumienia z Brukselą.

To wszystko sprawiło, że w przypadku braku porozumienia, Boris Johnson zobowiązany został do złożenia wniosku z prośbą o kolejne przesunięcie Brexitu do 31 stycznia 2020 r. Sam zainteresowany przyznał jednak, że nie zgodzi się na przesunięcie w czasie rozwodu z UE: „Możecie związać mi ręce, jednak nie opóźnię Brexitu

– Ten rząd skupi się na uzyskaniu porozumienia, jednocześnie przygotowując się do opuszczenia struktur unijnych bez niego. Udam się na to ważne posiedzenie i niezależnie od tego jak wielu narzędzi użyje parlament, aby związać moje ręce, mam zamiar uzyskać porozumienie i zrealizować narodowy interes. Obecny rząd nie zablokuje Brexitu już ani na chwilę – komentował w poniedziałkowy wieczór premier Wielkiej Brytanii.

Boris Johnson domaga się przedwczesnych wyborów

Zdaniem obecnego premiera, Borisa Johnsona, w tej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie wyborów, co mogłoby się odbyć już 15 października br.

johnson– Ja wyborów nie chcę, ludzie wyborów nie chcą, kraj wyborów nie chce, natomiast ta Izba nie pozostawiła żadnej innej opcji niż to, by ludzie mieli zadecydować, kto powinien być premierem. Jeżeli po wtorku 15 października nadal będę premierem, to wtedy wyjdziemy z Unii 31 października z mam nadzieję o wiele lepszą umową – zaznaczył Johnson.

Warto w tym miejscu zwrócić jednak uwagę, że do ogłoszenia przedterminowych wyborów parlamentarnych konieczne jest poparcie dwóch trzecich posłów zasiadających w Izbie Gmin. Biorąc jednak pod uwagę, że Johnson stracił w minionym tygodniu większość rządzącą, jego wniosek o przeprowadzenie 15 października przedterminowych wyborów ma nikłe szanse na przyjęcie.

Lider opozycyjnej Partii Pracy nazwał nawet ten wniosek elementem nieszczerej rozgrywki premiera, który jest niegodny swojego urzędu.

Boris Johnson ustąpi ze stanowiska?

Jako jeden z możliwych scenariuszy wskazuje się także ustąpienie Borisa Johnsona ze stanowiska. Taki krok sprawiłby jednak, że ten przeszedłby do historii jako najkrócej urzędujący premier Zjednoczonego Królestwa.

Zobacz także: Boris Johnson ustąpi ze stanowiska premiera? Prognozuje JP Morgan

Wciąż nierozwiązana pozostaje także kwestia, kto miałby zostać jego następcą. Biorąc pod uwagę siły polityczne w brytyjskim Parlamencie, naturalnym kandydatem mógłby zostać lider opozycyjnej Partii Pracy, Jeremy Corbyn. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy byłby on w stanie uzyskać wystarczające poparcie.

Kurs funta zyskuje nieprzerwanie od początku tygodnia

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że zablokowanie możliwości przeprowadzenia bezumownego Brexitu zostało przez inwestorów odebranie niezwykle optymistycznie. Kurs funta umacnia się bowiem wobec dolara amerykańskiego już od ubiegłego tygodnia, w efekcie czego jest on obecnie najdroższy od lipca br.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy cetryfikat

Kurs funta wobec dolara
GBPUSD Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMACD, RSI, Ichimoku… co wybrać? Poznaj odpowiedź podczas webinaru Comparic.pl o 18:00!
Następny artykułChińczycy chcą przejąć giełdę w Londynie. Zaoferowali LSEG prawie 40 mld USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here