Naga MarketsFragment flagi UK wewnątrz flagi UE5 stycznia przedstawiona przez panią premier Theresę May wynegocjowana propozycja warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie przeszła akceptacji w głosowaniu parlamentu i to w stopniu nie notowanym w historii aktualnie urzędującego premiera. To wydarzenie znacząco podniosło zmienność na rynkach oraz niepewność w kwestii Brexitu zaplanowanego na 29 marca.


Ta jedyna w swoim rodzaju sytuacja tworzy wyjątkową okazję inwestycyjną dla aktywnych traderów.

Dziś przedstawiamy kluczowe wydarzenia, o których powinieneś wiedzieć, a które będą miały miejsce w tym roku w związku z Brexitem oraz wskazujemy kilka krótko- i długoterminowych okazji inwestycyjnych, które właśnie się tworzą, a które możesz dołączyć do swojego planu rozgrywania Brexitu.

Zrozumieć „Plan B” dla Brexitu

Dzień po tym, jak premier May doświadczyła srogiej porażki w parlamencie, otrzymała votum zaufania jako premier Wielkiej Brytanii. Teraz jej zadaniem jest przedstawienie lepszego rozwiązania – niejako planu B dla Brexitu – członkom swojej partii oraz parlamentowi jeszcze przed tym jak dojdzie do kolejnego istotnego głosowania w Izbie Gmin zaplanowanego na 29 stycznia.

O ile szczegóły planu B dla Brexitu są wciąż mało precyzyjne, wynik głosowania nad nim może wywołać szereg zdarzeń oraz nagromadzenie wielu okazji inwestycyjnych, które próbujemy zebrać poniżej:

Brexit 2019: prawdopodobne rozwiązania

  1. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską bez żadnego porozumienia.
  2. Drugie głosowanie w parlamencie: po przegranym pierwszym głosowaniu Theresa May dokonuje modyfikacji porozumienia i poddaje je pod kolejne głosowanie.
  3. Drugie referendum: to wymagałoby wydłużenia terminu wynikającego z artykułu 50 (na bazie którego w traktacie umożliwia się opuszczenie wspólnoty przez członka), aby proces wyjścia nie rozpoczął się 29 marca. Wg najnowszych badań opinii publicznej dla Observera, większość głosowałaby za pozostaniem w strukturach wspólnoty zamiast akceptować warunki wynegocjowane przez Theresę May.
  4. Nowe wybory: Theresa May może zdecydować, że najlepszym sposobem na przeforsowanie porozumienia jest rozpisanie nowych wyborów, jak zrobiła to w 2017 roku skutecznie pokonując partie opozycyjne. Lider opozycji Jeremy Corbyn jest za takim rozwiązaniem, leczy wymaga ono zgody 2/3 parlamentu.
  5. Kolejne głosowanie o votum nieufności: Partia Pracy Corbyna może wezwać do ponownego głosowania nad votum nieufności w dowolnym momencie. Jeśli May wygrałaby po raz kolejny, miałaby więcej argumentów, by wywierać presję na poparcie swojej propozycji porozumienia. Jednakże jeśli obecny rząd lub alternatywny skład nie zyskają poparcia, pojawią się przesłanki do rozpisania nowych wyborów.
  6. Renegocjacja warunków umowy z Unią Europejską: Zamiast wprowadzania nieznacznych zmian do treści porozumienia Theresa May może zaproponować całkowite renegocjowanie warunków. Jednak, liderzy unijni musieliby wyrazić chęć na ponowny proces negocjacji. No i w tym wypadku również wymagałoby to przedłużenia terminów wynikających z artykułu 50 traktatu zjednoczeniowego.
  7. Przejęcie inicjatywy przez parlament: Kilku ministrów zasugerowało by w ramach zbliżających się debat przegłosować poprawkę, która pozwalałaby na zyskanie więcej czasu na wypracowanie ustawy Brexitowej. Taka ustawa, zaproponowana przez konserwatystę Nicka Bolesa, określałaby, że jeśli do końca lutego nie zostanie zatwierdzona treść porozumienia, premier będzie zobowiązana do powzięcia działań wydłużających termin nakreślony w artykule 50 traktatu.

O ile nie wiadomo, jak zakończy się ostatecznie wątek Brexitu, część rynków już wykazuje możliwość pojawienia się krótko- i długoterminowych okazji dla traderów, którzy chcieliby zagrać w czasie niepewności.

Krótkoterminowe strategie Brexitowe

Zanim 29 marca Wielka Brytania opuści Unię Europejską, uczestnicy rynków mogą oczekiwać wzmożonej zmienności, gdy wielu z nich będzie się chciało pozycjonować odpowiednio do oczekiwanej przez nich ścieżki wydarzeń z powyższej listy. Oczywiście, w krótkim terminie w zamieszaniu wokół Brexitu ton wyznaczają notowania brytyjskiego funta. Nawet 12-miesięczny wykres popularnej pary GBP/USD wykazuje duże wahania ceny.

Źródło: Admiral Markets, MT5 Supreme Edition GBP/USD, wykres tygodniowy, zakres danych od 12 kwietnia 2015 roku o 20 stycznia 2019 roku, stworzony 20 stycznia 2019 roku o godzinie 15:33 GMT. Uwaga: Wyniki z przeszłości nie są wystarczającą wskazówką co do przyszłych wyników.

Jednak, to co najbardziej rozemocjonowało traderów na GBP/USD to był wzrost po niedawnej porażce May. Dlaczego to takie ważne? Wygląda na to, że traderzy zaczynają stawiać na to, że okres czasu wyznaczony przez artykuł 50 traktatu zostanie przedłużony (co opóźni wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej), na to, że Brexit okaże się łagodniejszy, oraz na to, że większość parlamentarzystów zaczyna sprzeciwiać się wersji Brexitu bez żadnego porozumienia z unią.

Ten najnowszy wykres krótkoterminowy pary GBP/USD pokazuje tą pozytywną zmianę nastrojów.

Źródło: Admiral Markets, MT5 Supreme Edition GBP/USD, wykres godzinowy, zakres danych od 26 grudnia 2018 roku o 20 stycznia 2019 roku, stworzony 20 stycznia 2019 roku o godzinie 15:53 GMT. Uwaga: Wyniki z przeszłości nie są wystarczającą wskazówką co do przyszłych wyników.

Godzinowy wykres przedstawiony powyżej przedstawia wyraźny kanał wzrostowy zawierający się między dwiema liniami równoległymi, które określają poziomy wsparcia i oporu (oznaczone na niebiesko). Gracze krótkoterminowi mogą szukać okazji do kupna i sprzedaży przy tych liniach wykorzystując skuteczność kombinacji wskaźników i price action w celu wyznaczenia optymalnego momentu wejścia oraz narzędzi zarządzania ryzykiem w celu określenia skali zaangażowania.

Co może być zagraniem krótkoterminowym?

OPCJA #1: Traderzy pozwolą by para GBP/USD pozostała wewnątrz kanału wzrostowego. To może prowadzić do poszukiwania okazji inwestycyjnych w momentach zbliżania się do ograniczeń tego kanału.

OPCJA #2: W przypadku wyjścia poza ten kanał, na skutek pojawienia się nowej wiadomości dotyczącej Brexitu, można spodziewać się dużego ruchu kierunkowego. Traderzy mogą antycypować takie zachowanie cen i już wcześniej budować pozycje z myślą o nim.

OPCJA #3: Nic nie robić. Część traderów postanowi poczekać aż sytuacja stanie się klarowniejsza i dopiero wtedy podejmie decyzję czy kupić, czy sprzedać.

Trading sprowadza się do określenia własnej tolerancji na ryzyko. Trzeba zważyć, czy ryzykujemy taką część posiadanego kapitału, by uczynić trade wartym zainteresowania, lecz nie tak dużo, by seria nietrafionych transakcji, a takie się zdarzają, wyrzuciła nas z rynku.

Długoterminowe strategie Brexitowe

Obniżone ceny brytyjskich aktywów zaczynają kusić długoterminowych inwestorów, którzy parają się angażowaniem środków w wartość, jak choćby część zarządzających funduszami inwestycyjnymi, których przykładem może być Colin Marton z Franklin UK Equity Income Fund. Jego zdaniem „typ wyjścia Wielkiej Brytanii z unii jest w rzeczywistości czynnikiem o znaczeniu krótkoterminowym”.

Morton wskazuje, że „Jeśli nie zbudujesz swoje pozycji wcześniej, a Brexit nie okaże się aż tak zły, jak się tego oczekuje, to wyceny akcji w Wielkiej Brytanii wyskoczą tak szybko w górę, że trudno jest będzie jeszcze kupić na rozsądnych poziomach”.

Być może ten wzrost już się rozpoczął?

Źródło: Admiral Markets, MT5 Supreme Edition FTSE100, wykres tygodniowy, zakres danych od 29 maja 2005 roku o 20 stycznia 2019 roku, stworzony 20 stycznia 2019 roku o godzinie 16:53 GMT. Uwaga: Wyniki z przeszłości nie są wystarczającą wskazówką co do przyszłych wyników.

Powyższy wykres przebiegu ceny kontraktu CFD na indeks FTSE100 pokazuje, że od 2008 roku rynek akcji w Wielkiej Brytanii radzi sobie całkiem dobrze – mimo że wahania cen bywały całkiem spore.

Jednakże, być może najciekawszym faktem jest to, że kontrakt CFD na FTSE100, czyli na indeks największych 100 spółek notowanych na giełdzie w Londynie, znajduje się właśnie na poziomie historycznej linii wsparcia, którą analitycy techniczni nazywają linią trendu (linia zaznaczona na wykresie na niebiesko).

Co może być zagraniem długoterminowym?

OPCJA #1: Traderzy mogą wykorzystać długoterminową linię trendu na wykresie kontraktu CFD na FTSE100 jako platformę wybicia do dalszego wzrostu i przy wykorzystaniu wskaźników trendowych, jak choćby średnich kroczących, do poszukiwania okazji do wejścia na rynek z myślą o tym, że indeks wyjdzie na rekordowe poziomy.

OPCJA #2: Część traderów będzie poszukiwała wybranych spółek, które mogą zareagować wzrostem, lub spadkiem na sam Brexit lub wszelkie wieści, które będą go dotyczyć. Przykładowo, część traderów może zagrywać na akcjach głównych spółek brytyjskich jak Easy Jet, Unilever, czy Barclays Bank.

OPCJA #3: Nic nie robić. Podobnie jak w przypadku krótkiego terminu jest grupa graczy, którzy będą czekać na wyklarowanie się sytuacji i dopiero wtedy podejmą decyzję o kupnie, bądź sprzedaży.

Podsumowanie

Istnieje wciąż sporo niepewności dotyczącej sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednak już teraz część rynków zaczyna dostosowywać się do możliwych wydarzeń. Wprawdzie okazja może wynagrodzić odważnych, to mądrym wydaje się wykorzystanie narzędzi takich jak stop loss lub zabezpieczenie przed zmiennością, aby zminimalizować ryzyko tradingu przy maksymalizacji możliwych zysków.

Gdy znasz już zarówno krótko- jak i długoterminowe możliwości inwestycyjne, jak rozegrasz temat Brexitu w 2019 roku?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here