Naga MarketsCreative Commons License Author: JustoRuiz

Wzrost ryzyka politycznego był jednym z kluczowych czynników stojących za słabością reala brazylijskiego i wyprzedażą brazylijskich aktywów – zauważa Bartosz Sawicki, Kierownik Departamentu Analiz DM TMS Brokers w najnowszym podcaście. Emocje rosną ponieważ już w tę niedzielę, 7 października odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Brazylii. 


Przedwyborcze sondaże faworyzują Jaira Bolsonaro, kandydata skrajnej prawicy na fotel prezydenta kraju. Były wojskowy wyszedł przed pięcioma dniami ze szpitala po tym, jak w trakcie wiecu przedwyborczego 6 września został ugodzony nożem. Wskutek ataku 63-letni parlamentarzysta doznał poważnych uszkodzeń płuca, wątroby oraz jelita. Stan Bolsonaro był na tyle poważny, że zagrażał życiu, a sam polityk przeszedł kilka operacji.

Najsilniejszym oponentem kandydata skrajnej prawicy był Luiz Inacio Lula da Silva, który jednak został skazany na wieloletnie więzienie za korupcję. Faworytem rynków finansowych jest przedstawiciel Partii Brazylijskiej Społecznej Demokracji, Geraldo Alckmin opowiadający się za konserwatywną polityką fiskalną oraz większej autonomii brazylijskiego banku centralnego.

Program gospodarczy Bolsonaro przewiduje postępującą prywatyzację przedsiębiorstw państwowych, zwiększenie niezależności banku centralnego oraz przede wszystkim obniżenie deficytu budżetowego w Brazylii. Jednak prezentowane przez prawicowego polityka poglądy społeczne skreślają w oczach wielu Bolsonaro z wyścigu prezydenckiego.

Produkt Krajowy Brutto Brazylii wynosi ponad 2 biliony dolarów, co stanowi przeszło 2,5 procent światowego PKB. Sytuacja geopolityczna w największym kraju Ameryki Południowej będzie jednym z czynników przesądzających sentyment inwestorów w stosunku do rynków wschodzących.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here