Naga MarketsRynek kryptowalut w ostatnich latach zasłynął nie tylko z możliwości szybkiego wzbogacenia się, ale także jako rynek pożądany przez świat przestępczy, który w ten sposób maskuje wiele swoich finansowych poczynań. Przestępczość w świecie kryptowalut rośnie w siłę, jednak służby porządkowe również nie stoją w miejscu. Dziś na światło dzienne wyszła sprawa brazylijskiego gangu, który został złapany przez policję federalną z zarzutami prania brudnych pieniędzy pochodzących z przemytu narkotyków z wykorzystaniem rynku kryptowalut do ich transferu. To kolejna sprawa, która wskazuje, że mafie narkotykowe ochoczo posługują się kryptowalutami. Choć z drugiej strony, świat przestępczy w ten sam sposób i do realizacji tych samych celów używa waluty fiducjarne.


Zobacz również: Traderka BTC skazana na rok bezwzględnego więzienia

Akcja Antigoon

Dwunastoosobowa grupa przemytników została aresztowana i usłyszała zarzuty wyprania milionów dolarów pochodzących z przemytu narkotyków do Azji, Europy i Afryki używając do tego bitcoina. Policja po prawie rocznym dochodzeniu, współpracując m.in. z krajowym departamentem urzędu skarbowego w końcu dopięła swego po przeprowadzonej udanej akcji o nazwie „Antigoon”.

Akcja objęła ponad 100 policjantów, którzy przeprowadzili liczne aresztowania i nakazy przeszukań w miastach tj. Rio de Janeiro, São Paulo i Espírito Santo. W trakcie trwania rocznej operacji policja przejęła łącznie 4 tonu kokainy w wielu brazylijskich portach. Brazylia słynie z roli łącznika, często jest określana mianem „korytarza żeglugowego” między produkującymi Boliwią i Kolumbią, a rynkiem zbytu tj. Azją, Afryką i Europą.

Zobacz również: Oddziały Danske Banku wykorzystane do wyprania 8,3 mld dolarów brudnych pieniędzy

Wielu podejrzanych w sprawie

Delegat policji federalnej Carlos Eduardo Thomé pracujący nad śledztwem powiedział:

“Gang otrzymał część swoich należności w wirtualnych walutach, aby utrudnić śledztwo i uniknąć wykrycia ich masowych i nietypowych transferów pieniężnych.”

Do końca nie jest jasne ile pieniędzy gang zarobił na swojej nielegalnej działalności, ponieważ policja federalna odmówiła ujawnienia tych informacji. Wśród zatrzymanych znaleźli się biznesmeni, pracownicy lotniska, a nawet kierowcy ciężarówek.

Osvaldo Scalezi, przedstawiciel policji federalnej, ujawnił, że gang jest powiązany z południowoamerykańskimi kartelami narkotykowymi, które również zostaną prześwietlone. Z dotychczasowego śledztwa wynika, iż przestępcy zakładali fałszywe firmy w celu wysłania narkotyków, które z kolei przy nadawaniu wykorzystywały pojemniki od firm trzecich.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here