Naga Marketssize_590_tombini-copom-590Brazylijski bank centralny podniósł wczoraj swoją główną stopę procentową o kolejne 50 punktów bazowych. Ruch był przewidywany nie przełożył się więc na silniejsze zmiany notowań brazylijskiego reala (BRL). Dokładnie tak jak miesiąc temu bank nie komentował swojej decyzji i zostawił otwarte drzwi do dalszego luzowania. Zdaniem analityków Nordea będzie miało ono miejsce w czerwcu.


Bank Brazylii (BCB) podwyższając stopę procentową o 50 punktów bazowych uplasował ją na poziomie 13.25% co jest najwyższym poziomem od 2009 roku. Decyzja została podjęta jednogłośnie, wszyscy członkowie banku widzieli potrzebę podwyżki.

Copom nie chciał komentować zbyt wylewnie zmian w polityce monetarnej i rynek nie mógł niestety liczyć na jakiekolwiek instrukcje wyprzedzające. W związku z tym bank nie zamyka sobie furtki przed dalszym luzowaniem – obecnie chce ocenić jak kształtowała będzie się inflacja i podjąć kolejne kroki w czerwcu. Analitycy są przekonani, że po czerwcowej podwyżce BCB da sobie spokój do końca 2015.

Jeżeli jednak inflacja spadnie dynamicznie w maju, wtedy może okazać się, że podwyżka stóp procentowych nie będzie konieczna i wczorajszy ruch będzie ostatnim w tym roku. Na poniższym wykresie przedstawiono kształtowanie się poziomu stóp procentowych (granatowa linia), cel inflacyjny (linia przerywana, oraz dwunastomiesięczne oczekiwania inflacyjne.

27111Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here