Naga Marketsbanco brazilBrazylijski Bank Centralny podniósł główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 14.25% szukając kolejnych sposobów walki z silnie wzrastająca inflacją będącą efektem drastycznego spadku wartości lokalnej waluty.


Komitet polityki monetarnej Banku Brazylii – COPOM – zdecydował jednogłośnie o podniesieniu stopy znanej lokalnie jako Selic o 0.50 punktu procentowego. Jest to już siódme decyzja tego typu z rzędu. Jednocześnie warto zauważyć, że wzrost o 50 punktów bazowych był największą, jednostkową zwyżką od 9 lat.

W zeszły piątek real brazylijski osunął się na kolejne dołki w stosunku do dolara amerykańskiego zwiększając presję na pogrążonym w pięcioletniej stagnacji gospodarczej kraju. Analitycy twierdzą, że dynamicznie rozwijająca się jeszcze jakiś czas temu brazylijska gospodarka cierpi z powodu nadmiernej korupcji w narodowym przedsiębiorstwie energetycznym Petrobras oraz w związku z ciągłymi zmianami polityków znajdujących się u sterów.

USD/RBL w piątek znalazł się na nowych szczytach
USD/RBL w piątek znalazł się na nowych szczytach

Co więcej, Brazylijczycy właśnie znaleźli się na krawędzi recesji gospodarczej. W przypadku prezydenta Dilmy Rousseffa, który obecnie może liczyć na poparcie zaledwie 7,7% obywateli, wszystko zaczyna się walić. Jeżeli wierzyć analitykom to silniejsza dynamika PKB powróci do kraju dopiero w 2018 roku. Oznaczałoby to nawet siedem lat zerowego lub ujemnego produktu krajowego brutto w państwie, które jeszcze nie tak dawno temu miało najwięcej zyskać na boomie rynku towarów i surowców. W zeszłym roku PKB wzrosło zaledwie o 0.1%, w tym natomiast rząd przewiduje osunięcia o 1.49% (projekcje rynkowe są jeszcze mniej optymistyczne).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here