Naga MarketsGórskie krajobrazy Rio de Janerio

Brazylijski organ nadzoru antymonopolowego CADE wszczął we wtorek dochodzenie w sprawie największych banków w kraju za rzekome wykorzystanie pozycji rynkowej w celu ograniczenia możliwości handlu kryptowalutowego na niekorzyść brokerów.


Celowe działania banków, czy zgodne z przepisami?

CADE stwierdziło, że bada domniemane praktyki monopolistyczne Banco do Brasil SA oraz pięciu innych dużych instytucji finansowych.  Dochodzenie zostało wszczęte w czerwcu na wniosek Brazylijskiego Stowarzyszenia na rzecz Kryptowalut i Blockchain (ABCB), które stwierdziło, że banki nadużywały swoich uprawnień podmiotów finansowych, zamykając rachunki domów maklerskich obracających bitcoinami lub dających taką możliwość swoim klientom. Sprawa silnie przypomina działania polskich instytucji finansowych, które również wypowiedziały świadczenie usług szeregom podmiotów oraz traderów kryptowalutowych.

CADE w raporcie wzywającym do dochodzenia stwierdza, że “w rzeczywistości, główne banki nakładają ograniczenia lub nawet zakazują (…) dostępu do systemu finansowego przez maklerów kryptowalutowych”. Banki argumentowały, w odpowiedzi na pytania CADE, że rachunki zostały zamknięte z powodu braku niezbędnych danych, które są wymagane przez prawo, aby zapobiec praniu pieniędzy.

Brazylijscy inwestorzy z entuzjazmem przyjęli handel kryptowalutami i posiadają więcej portfeli cyfrowych niż rachunków maklerskich, co stawia organy regulacyjne w defensywie. Brazylijska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, CVM, zakazała funduszom inwestycyjnym handlu w kryptowalutach na początku tego roku, chociaż później stwierdziła, że prawo własności pośredniej daje możliwość obrotu tymi aktywami.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Polska nie tak daleko od Brazylii?

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB) reprezentowane przez biuro adwokackie MSZtax, jeszcze w czerwcu skierowało do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję, których mają rzekomo dopuszczać się polskie instytucje finansowe względem giełd kryptowalutowych. Zgodnie z dokumentacją, do której dotarł Comparic.pl, chodzi o odmowę otwarcia lub wypowiadanie rachunków bankowych podmiotom z branży walut wirtualnych.

Jak wynika z informacji posiadanych przez PSB, co najmniej 15 banków komercyjnych – w tym PKO Bank Polski, Raiffeisen Polbank. mBank, BZ WBK, Alior Bank, czy też ING Bank Śląski – dopuściło się czynności, które zgodnie z obecną legislacją mogą ograniczać konkurencję rynkową poprzez zablokowanie lub uniemożliwienie dostępu do usług finansowych. Dla porównania, w Brazylii oskarżenia te dotyczą jedynie sześciu banków, co do zasady oskarżenia dotyczą jednak podobnych aktów ograniczania konkurencyjności.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here