Naga MarketsAgencja ratingowa Standard and Poor (S&P) obcięła dziś rating Brazylii z BBB- do BB+ tym samym nadając jej “śmieciowy” status, co w skrócie oznacza, iż dług narodowy tego kraju nie zachęca do jakichkolwiek inwestycji.

Ponadto, jak podaje BusinessInsider, kraj ten znalazł się na “liście do obserwacji”, a więc nie będzie zaskoczeniem jeśli i tak już słaba ocena zostanie jeszcze obniżona.

Można się spodziewać, iż będzie to kolejne wyzwanie dla tego kraju, gdyż wiąże się to z większymi kosztami pożyczania pieniędzy, a to z pewnością nie pomoże w wyjściu z recesji.

Rating wystawiony przez S&P jest aktualnie najniższy spośród wszystkich agencji oceniających ten kraj. Dla przykładu, Fitch daje Brazylii rating na poziomie BBB, a Moody’s obniżył w sierpniu rating do poziomu Baa3, co jest bardzo bliskie temu “śmieciowemu” od S&P. Wszystkie te agencje prognozują jednak zgodnie, że perspektywy dla tego kraju są co najmniej negatywne.

Jeszcze przed ogłoszeniem dzisiejszego ratingu, brazylijski rynek finansowy przechodził załamanie. Waluta jaką jest brazylijski real jest w tym roku najgorszą jeśli chodzi o waluty rynków wschodzących, a to za sprawą 30% straty wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Wykres poniżej:

Wykres USDBRL
Wykres USDBRL za ostatnie 3 miesiące

Rynek akcji w tym kraju traci jeszcze więcej, bo spadek na Bovespa to nawet ponad 35%. Na poniższym wykresie widać sytuację na tym indeksie w ciągu ostatnich trzech miesięcy:

Wykres brazylijskiego indeksu Bovespa z ostatnich 3 miesięcy
Wykres brazylijskiego indeksu akcji –  Bovespa z ostatnich 3 miesięcy

W rozmowie z Bloomberg, Daniel Weeks, główny ekonomista w Garde Asset Management z Sao Paulo sugeruje, że złe samopoczucie w jakim aktualnie znajduje się jego kraj może być bardzo trudne do odwrócenia.

Ponadto Brazylia jest na 3 miejscu jeśli chodzi o “nieszczęśliwe światowe gospodarki”, a wszystko to z powodu dużego bezrobocia i jeszcze większej inflacji. Więcej o tym zjawisku przeczytasz w artykule: Wykres ukazujący jak nieszczęśliwe są największe światowe gospodarki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here