Naga MarketsBrazylijski regulator papierów wartościowych – Comissão de Valores Mobiliários (CVM) – rzekomo wyraził zgodę na niebezpośrednie kupowanie kryptowalut przez fundusze inwestycyjne. Choć nie mogą one posiadać fizycznych Bitcoinów czy innych cyfrowych aktywów, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby zainwestowały w zależne od nich instrumenty pochodne oraz fundusze zagraniczne.

Brazylijskie fundusze z ekspozycją na kryptowaluty

Zgodnie z biuletynem wydanym przez brazylijskie Ministerstwo Finansów fundusze mogą teraz inwestować w “inne aktywa” będące przedmiotem obrotu w obcych jurysdykcjach, o ile są one regulowane w miejscu ich obrotu. Oznacza to, że mogą nabywać udziały w zagranicznym funduszu, którego portfel składa się głównie z kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum czy Litecoin.

Ministerstwo Finansów zaznacza jednak, że na polu kryptowalut istnieje pole do oszustw w rodzaju prania brudnych pieniędzy. Z tego powodu fundusze mogą inwestować w produkty oferowane przez regulowane giełdy. Podmioty te powinny podlegać “nadzorowi agencji regulacyjnych, które mają uprawnienia do powstrzymywania nielegalnych praktyk”.

Ponadto fundusze powinny podjąć pewne środki ostrożności przed zakupem kryptowalut, aby uniknąć zakupu tokenów emitowanych przez ICO oszustów. W oświadczeniu wymieniono sześć podstawowych środków ostrożności, które obejmują sprawdzenie, czy ich technologia jest “przejrzysta, dostępna i weryfikowalna przez każdego użytkownika” oraz czy token posiada wystarczającą płynność.

Brazylia coraz przyjaźniejsza w stosunku do kryptowalut

W poprzednim biuletynie Daniel Maeda z CVM wyjaśnił, że fundusze inwestycyjne nie mogą bezpośrednio inwestować w kryptowaluty. Podmioty, które mają w portfelu instrumenty powiązane z cyfrowymi aktywami, miały złożyć wyjaśnienie przed CVM co do tego, jak będą podchodzić do kwestii możliwych forków bądź airdropów danej kryptowaluty.

Zakaz inwestowania w kryptowaluty przez fundusze inwestycyjne został wprowadzony w Brazylii w styczniu tego roku. Potem jednak stwierdzono, że prawo własności pośredniej daje możliwość obrotu tymi aktywami. Niektóre banki wypowiedziały umowę traderom kryptowalutowym, ale są wątpliwości, czy dokonały tego zgodnie z prawem.

Inwestorzy w Brazylii są optymistycznie nastawieni do kryptowalut. Mają na nie pięć razy większą ekspozycję niż na lokalną giełdę. Zmusiło to Grupo XP – właściciela największego niezależnego brokera w kraju – do opracowania giełdy kryptowalutowej, która zostanie uruchomiona pod koniec roku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here