Naga MarketsBrave to nie tylko przeglądarka internetowa blokująca niechciane reklamy i zapewniająca wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa. Przez ostatnie kilka miesięcy twórcy Brave, której ekosystem powiązany jest z kryptowalutą Basic Attention Token (BAT), pracowali nad rozszerzeniem dostępnych funkcji, m.in. dodając możliwość wynagradzania twórców treści na Vimeo i Reddit oraz integrację z kilkoma portfelami kryptowalutowymi.


Bezpośrednie wpłaty i wypłaty w BAT

Przeglądarka Brave (logotyp po lewej) oraz Basic Attention Token tworzą wspólny ekosystem. Źródło: youtube.com

Wprowadzona została nowa funkcjonalność umożliwiająca użytkownikom wypłacanie BAT zarobionych na oglądaniu reklam. Obecnie jest ona dostępna na razie tylko jako podgląd w wersji programistycznej przeglądarki – Brave Nightly. Według informacji podanych na Forum Wspólnoty Brave (Brave Community Forum), BAT będzie można wypłacać z portfela Brave Rewards po otworzeniu i weryfikacji konta w serwisie Uphold, który umożliwi także zakup BAT za pomocą kart kredytowych, przelewów bankowych i innych kryptowalut. Z czasem mają być dodane inne możliwości wypłat.

Brave Rewards umożliwia użytkownikom przeglądarki wynagradzanie twórców ulubionych stron internetowych czy youtuberów za pomocą tokenów BAT w ramach systemu napiwków.

Użytkownicy Brave bardzo entuzjastycznie podeszli do podanych informacji, uznając, że jest to istotny krok w kierunku szerszej adopcji BAT. Z kolei wielu internautów korzystajacych z serwisu Reddit od dawna czekało na możliwość zakupu BAT przy użyciu walut typu fiat.

Dalsze zmiany w toku

Na początku czerwca tego roku w repozytorium GitHub można było zobaczyć, że Brave pracuje nad integracją portfeli sprzętowych Ledger i Trezor w ramach przeglądarki. W maju pojawiły się informacje o tym, że Brave opracowuje nowe rozwiązanie umożliwiające użytkownikom zostawianie napiwków autorom tweetów. Jest ono na razie dostępne w wersji Brave Nightly i stanowi część szerszej inicjatywy, której celem jest zmniejszenie uzależnienia twórców treści w mediach społecznościowych od reklam.

Wcześniej na Brave Nightly udostępniono funkcję wynagradzania autorów postów w serwisie Reddit i Vimeo za pomocą BAT. Z informacji podanych przez zespół Brave wynika, że będzie ona dostępna za kilka tygodni, jednak zachęcają oni do weryfikacji swoich profili na Reddit i Vimeo by móc niebawem otrzymywać wpłaty.

Czym jest Brave?

Jest to otwartoźródłowa przeglądarka internetowa rozwijana zespół pod kierownictwem Brendana Eicha, jednego z założycieli Mozilli – organizacji, która stworzyła przeglądarkę Firefox. Co więcej, Brendan jest osobą, która w 1995 wynalazła Javascript, język programistyczny, dzięki któremu strony internetowe są interaktywne. Głównym celem przyświecającym twórcom Brave było zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności danych użytkowników.  Dostępna jest zarówno na Widowsa, OS oraz Linuxa, a także na wszystkie urządzenia mobilne.

Poniżej zamieszczamy wywiad, który z twórcą Brave, Brendanem Eichem, przeprowadził znany youtuber z Hongkongu, Michael, prowadzący kanał Boxmining (materiał w języku angielskim).

Podstawą, na której opiera się Brave jest najpopularniejsza obecnie przeglądarka na świecie Chromium. Dzięki temu na Brave działają wszystkie stworzone dla niej rozszerzenia. Co wyróżnia Brave od konkurencji?

  • Skuteczne blokowanie reklam, trackerów i plików cookie śledzących działania internautów. Blokowanie możliwe jest zarówno na poziomie przeglądarki, jak i poszczególnych stron dzięki domyślnie włączonej funkcji AdBlock.
  • Zapewnienie prywatnego trybu przeglądania dzięki wykorzystaniu TOR (sieć anonimowa od ang. The Onion Route czyli  trasowanie cebulowe drugiej generacji umożliwiająca anonimowy dostęp do internetu), który maskuje adres IP użytkownika. Brave wyświetla jaka ilość reklam została zablokowana.
  • Szybkość – strony ładują się średnio 2 razy szybciej niż na Chrome i Firefox, zaś w wersji mobilej nawet osiem razy szybciej. Nie wynika to z zastosowania superzaawansowanej technologii, lecz z tego, że poprzez blokowanie reklam, przeglądarka pobiera ona mniej danych.
  • Blokowanie oszustw typu phishing (przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji) oraz złośliwego oprogramowania (malware).
  • Serwery Brave nie wchodzą w interakcje z danymi użytkowników, przez co nie ma możliwości udostępnienia tych danych osobom trzecim.
  • Bezpieczeństwo – tam, gdzie jest to możliwe Brave wymaga od witryn szyfrowanego połączenia w trybie HTTPS.
  • Lepsza skuteczność i niższe koszty dla reklamodawców – poprzez kierowanie reklam do dokładnie sprofilowanych odbiorców.

Nowatorskie podejście do reklam w internecie

Główna zaleta Brave nie sprowadza się to tylko do blokowania niechcianych reklam, lecz zastąpienie ich materiałami, które respektuję prywatność użytkowników. Reklamy wyświetlają się dopiero gdy wyrazimy na nie zgodę, zaś w zamian otrzymujemy kryptowalutę BAT (na razie funkcja ta dostępna jest w wybranych krajach w ramach Brave Nightly).

Innym sposobem na zarabianie dzięki Brave jest polecanie przeglądarki innym osobom, w zamian za co można otrzymać równowartość 5 USD w BAT, pod warunkiem, że nowy użtkownik korzystał z Brave przez co najmniej 30 dni.

Poniżej przedstawiamy matriał filmowy (w języku angielskim), w którym porównano osiągi wyszukiwarki Brave z Chrome. Przeglądarkę można zainstalować wchodząc na stronę internetową Brave.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here