Naga MarketsBranża lotnicza w tarapatach. W 2020 roku upadły już 43 linie lotniczeTrwająca pandemia przyniosła ze sobą nie tylko kryzys, ale przede wszystkim znaczne ograniczenia w przemieszczaniu się ludności. Zmiany bardzo mocno uderzyły w branżę turystyczną, co pociągnęło za sobą olbrzymie straty linii lotniczych.

  • W 2020 roku upadło mniej linii lotniczych niż w 2019 i 2018 roku.
  • Wiele firm utrzymuje się tylko dzięki pomocy państwa.
  • Tegoroczny kryzys mocno dotknął również duże przedsiębiorstwa.

Redukcja zatrudnienia

Cirium, firma zajmująca się zbieraniem danych na temat turystki, podała, że w tym roku upadły już 43 linie lotnicze. Dla porównania w 2019 roku liczba ta wyniosła 46, a w 2018 roku aż 56 linii.

Branża lotnicza miała problemy jeszcze przed epidemia koronawirusa, która tylko przyspieszyła upadek wielu firm. Część z przedsiębiorstw nadal funkcjonuje jedynie dzięki pomocy ze strony rządu, a linie lotnicze w Stanach Zjednoczonych zapowiadają redukcje etatów liczoną w tysiącach miejsc pracy.

Zobacz również: ING: PKB w strefie euro wzrosło w 3Q o 10%. EUR/USD najwyżej od września

Bez interwencji i wsparcia ze strony rządu mielibyśmy do czynienia z masowymi bankructwami w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego kryzysu. Zamiast tego mieliśmy do czynienia z możliwą do opanowania liczbą bankructw i bardzo nielicznymi upadkami – powiedział Brendan Sobie, analityk w Sobie Aviation.

Nadchodzi trudna zima

Według Roba Morrisa, szefa działu doradztwa w Cirium, linie lotnicze upadają najczęściej w ostatnich miesiącach roku. Ekspert prognozuje, że linie lotnicze przez całe lato próbowały zabezpieczać się, żeby przetrwać zimę „za wszelka cenę”, co jednak nie wszystkim się uda.

W związku z tym, że ożywienie popytu w większości regionów utknęło w martwym punkcie, a linie lotnicze nadal borykają się z problemami z generowaniem przychodów i odpływem gotówki, spodziewamy się kolejnych upadków przynajmniej w ostatnim kwartale 2020 r. i pierwszym kwartale 2021 r. – powiedział Morris w rozmowie z CNBC.

Specjalista zwraca uwagę na fakt, że w tym roku częściej niż zwykle kłopoty dotyczą także dużych przewoźników. Z 43 linii lotniczych, które nie poradziły sobie 2020 roku, aż 20 z nich posiadało co najmniej 10 samolotów.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Lufthansy w ciągu ostatnich 5 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here