Naga MarketsUE, flaga, europa, comparicMimo trwających 16 godzinach negocjacji ministrowie finansów Unii Europejskiej nie uzgodnili pakietu pomocowego o wartości 500 mld euro (543 mld dolarów), którego celem miało być złagodzenie gospodarczych skutków pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Przedłużający paraliż poddaje tym samym w wątpliwość zdolność bloku do przetrwania kryzysu.

  • Europa podzielona w kwestii emisji euroobligacji
  • Niemcy, Holandia i Austria sprzeciwiają się wspólnej emisji papierów dłużnych

Koronaobligacje kością niezgody

Podczas trwającej ponad 16 godzin nadzwyczajnej telekonferencji szefowie finansów nie byli w stanie pogodzić swoich przeciwstawnych wizji dotyczących kroków, jakie należy podjąć, aby pomóc europejskim gospodarkom przetrwać obecny kryzys. Jak wskazywaliśmy już wczoraj, kością niezgody okazał się pomysł emisji euroobligacji, który popierały kraje z najbardziej dotkniętego pandemią południa kontynentu. Państwa z północy są jednak o wiele mniej optymistycznie nastawione do kwestii wspólnego podziału kosztów nadchodzącej recesji.

W obliczu najgłębszej w historii recesji dostrzec można, że Europa jest pogrążona w tych samych starych podziałach, które niemal doprowadziły ją do rozpadu podczas kryzysu finansowego sprzed kilkunastu lat.

– Szesnaście godzin spędzonych na rozmowach nie wystarczyło ministrom finansów UE, aby znaleźć konsensus dla planu odpowiedzi na wyzwania stawiane przez pandemię COVID-19. Kością niezgody stały się corona bonds, tj. wspólne obligacje państw UE. Takiego rozwiązania dla złagodzenia obciążeń fiskalnych życzą sobie Francja i państwa z południa Europy, które najmocniej ucierpiały na wybuchu epidemii. Przeciwne są Niemcy oraz inne kraje z bogatszej północy, które obawiają się, że emisja wspólnego długu pozostanie docelowym środkiem stwarzającym furtkę dla niżej ocenianych państw do taniego zadłużania się w przyszłości – komentuje Konrad Białas z TMS Brokers.

Ministrowie UE przygotowują środki zaradcze

Mimo, że na czwartek zaplanowano kolejne negocjacje, to nie jest jasne, co może skłonić poszczególne kraje do odejścia od swoich postulatów. Przywódcy UE zlecili swoim ministrom przygotowanie i przedstawienie do końca tego tygodnia zestawów środków mających na celu zaradzenie gospodarczym skutkom pandemii. Aby przetrwać kryzys, omawiane są trzy główne propozycje:

  • Pierwszą z nich mają być rezerwowe linie kredytowe z funduszu ratunkowego dla strefy euro w wysokości do 2% produktu krajowego brutto danego kraju, czyli łącznie 240 mld euro. Zostaną one przyznane z minimalnymi warunkami skoncentrowanymi na kwestiach zdrowotnych, aby złagodzić obawy Włoch, które zostaną poinformowane, jakie reformy makroekonomiczne należy wdrożyć.
  • Drugą z nich będzie porozumienie o przyznaniu Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu 25 mld euro dodatkowych gwarancji, aby bank mógł zwiększyć swoje pożyczki o 200 mld euro, oprócz już trwającego 40 mld euro wzrostu pożyczek.
  • Trzecią z nich będzie wsparcie dla planu Komisji Europejskiej, aby zebrać 100 mld euro na wsparcie płac pracowników, tak aby przedsiębiorstwa mogły skrócić godziny pracy pracowników, a nie ich zwalniać.

Francja ma pomysł

Rząd francuski przedstawił również plan, który przewidywałby utworzenie tymczasowej rezerwy w wysokości 3% produktu krajowego brutto UE, której okres obowiązywania wynosiłby nawet 10 lat i która byłaby finansowana ze wspólnej emisji długu w celu złagodzenia kosztów kryzysu. Plan ten jest kontrowersyjny, ponieważ przypomina popierany przez kilka państw strefy euro pomysł dotyczący tzw. koronaobligacji – wspólnych instrumentów dłużnych, które złagodziłyby presję na bardzo zadłużone państwa, takie jak Włochy oraz, w mniejszym stopniu, Hiszpania i Francja.

Choć Niemcy twierdzą, że popierają działania na rzecz ożywienia gospodarczego, nie zgadzają się z żadnymi propozycjami, by państwa członkowskie dzieliły się długiem. Inne kraje, takie jak Holandia i Austria, również sprzeciwiają się wspólnej emisji obligacji.

– Holandia była, jest i pozostaje przeciwna wprowadzeniu euroobligacji, ponieważ zwiększa to ryzyko w Europie, a nie je zmniejsza – powiedział minister finansów Holandii Wopke Hoekstra.

Włoskie obligacje najwyżej od 20 marca

W reakcji na te doniesienia rentowność 10-letnich obligacji Włoch wzrosła aż o 21 punktów bazowych do 1,80%, co było najwyższym poziomem od 20 marca br.

Równocześnie dostrzec można było zauważalne spadki euro, którego kurs osuwa się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G10. Jego symboliczną aprecjację dostrzec można bowiem jedynie wobec dolara australijskiego.

Środowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Źródło: finviz.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułVivid Games zyskuje ponad 6%. Najbliższy cel przy 1,50 zł
Następny artykułCena ropy w oczekiwaniu na zapasy, baryłka WTI po 24,5$, złoto i srebro zyskują
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here