Naga Marketscrude oil ropa ccW weekend miało miejsce spotkanie największych producentów ropy naftowej, odpowiedzialnych za 75% światowej produkcji. Kraje tworzące OPEC jak i te z poza organizacji prowadziły rozmowy, których głównym tematem było zamrożenie wydobycia na z góry ustalonym poziomie. Spoglądając na dzisiejszy wykres ropy brent można się domyślić, że porozumienie ostatecznie nie zostało zawarte.


Przez ostatnie dwa dni świat spoglądał na stolicę Kataru, Doha w oczekiwaniu na wynik rozmów. Zamrożenie poziomu wydobycia na poziomie ze stycznia tego roku zdroworozsądkowo pozwoliłoby na nieco większe wzrosty cen tego surowca z powodu zmniejszenia podaży. Analitycy Admiral Markets ostrzegali jednak w piątek, że takie rozwiązanie już jest w cenie i bardziej prawdopodobne byłyby spadki niż mocny ruch w górę na wieść o zawarciu porozumienia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sprawdź też: Brokerzy zawieszają handel na ropie przed niedzielnym spotkaniem w Doha!

Faktem jest jednak, że do zgody na zamrożenie wydobycia nie doszło. Powodem dla którego całe spotkanie zakończyło się fiaskiem była blokada ze strony Arabii Saudyjskiej, która nie mogła zgodzić się na takie rozwiązanie w przypadku, gdyby do umowy nie dołączyłby Iran.

Niedawno zdjęte sankcje z tego kraju powodują, że tamtejsi producenci czarnego złota pragną przywrócić dawny blask własnym polom naftowym i odmówili przyłączenia się do krajów pragnących zamrozić wydobycie. To ewidentnie nie było na rękę Arabii Saudyjskiej, dla której ważniejsze okazały się polityczne zagrywki pomiędzy mocarstwami regionu, niż szerszy kontekst makroekonomiczny.

W momencie fiaska rozmów, Arabii Saudyjskiej i Rosji wydobywających ropę na pełnych obrotach oraz Iranowi, którego pompy zaczynają działać coraz śmielej, możemy oczekiwać kolejnych spadków cen ropy naftowej.

Ropa brent traciła na otwarciu europejskich parkietów 4,8%. Obecnie obserwujemy próby domknięcia powstałej luki weekendowej:

Przed bykami niezwykle trudne zadanie. Czy aby możliwe?
Przed bykami niezwykle trudne zadanie. Czy aby możliwe?

Tracą również waluty surowcowe. Dolar kanadyjski, z racji tego, że ropa naftowa wciąż pozostaje drugim towarem eksportowym Kanady, traci wobec USD 0,67%:

USDCADH4Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here