Naga MarketsBOŚ pracuje nad uzyskaniem zgód korpo. na program ugód z kredytobiorcami CHFWarszawa, 10.11.2021 (ISBnews) – Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) pracuje obecnie nad uzyskaniem zgód korporacyjnych na rozpoczęcie programu ugód z klientami posiadającymi kredyty hipoteczne w CHF, ale operacyjnie jest już gotów do tego procesu. Bank nie zakłada obecnie dynamicznego wzrostu liczby pozwów w kolejnych miesiącach, który w ostatnich dwóch kwartałach wynosił średnio ok. 30-33 pozwów miesięcznie, poinformowali przedstawiciele zarządu BOŚ.

“Od strony operacyjnej bank – co do zasady – jest gotowy, natomiast pracujemy jeszcze nad całym harmonogramem od strony zgód korporacyjnych” – powiedział prezes Wojciech Hann podczas konferencji online.“Potwierdzam, że od czasu ogłoszenia przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w grudniu ub. roku pewnego schematu podejścia do ugód w sprawie kredytów w CHF bank bardzo intensywnie włączył się w prace międzysektorowego zespołu i pracujemy w tej chwili nad uzyskaniem właściwych zgód korporacyjnych. Jesteśmy w tym programie aktywni i będziemy informować rynek o kolejnych krokach” – dodał.

Liczba pozwów związanych z kredytami w CHF na koniec września wyniosła łącznie 582 sztuki.

“Jeśli chodzi o tempo napływu tych pozwów, to w ostatnich dwóch kwartałach ono się ustabilizowało i to jest ok. 30-33 pozwów średniomiesięcznie” – powiedział wiceprezes Arkadiusz Garbarczyk.

Dodał, że dalsze tempo napływu pozwów będzie zależało m.in. od tego, jak będzie wyglądał rynek, jak atrakcyjny będzie program ugód – jeśli będzie i jak ten proces będzie przebiegał w innych bankach.

“My też pracujemy nad swoim programem. Tutaj troszkę podwyżki stóp procentowych zniechęcają klientów do przejścia [z kredytu w CHF na PLN]. Czynników jest wiele, natomiast na ten moment nie zakładamy jakiegoś dynamicznego wzrostu w scenariuszu bazowym liczby pozwów w kolejnych miesiącach” – podkreślił wiceprezes.

Bank podał, że łącznie rezerwy na ryzyko związane z kredytami hipotecznymi powiązanymi z walutą obcą na dzień 30 września 2021 roku wynoszą 415,2 mln zł, z czego 376,7 mln zł prezentowane jest jako rezerwa na postępowania sądowe i roszczenia na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi, a 38,5 mln zł prezentowane jako dodatkowe odpisy z tytułu oczekiwanej straty kredytowej.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 20,5 mld zł na koniec 2020 r.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here