Naga MarketsŁączny koszt finansowania z tarczy finansowej wyniesie 80-85 mld zł, poinformował ISBnews.TV prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Podkreślił, że środki wypłacone dużym firmom wyniosą bliżej 20 mld zł niż 25 mld zł, z tym, że większość dużych firm korzysta z pożyczek, które mają charakter zwrotny.

“Z tarczy finansowej dla dużych firm przeznaczone jest 25 mld zł. Wydaje mi się, że ponieważ dane z gospodarki są lepsze – i widzimy to także po wynikach firm – te ostateczne kwoty mogą być trochę niższe, bardziej 20 mld zł. Koszty tarczy finansowej będą niższe niż pierwotnie zakładaliśmy – łączna kwota pewnie będzie bliższa 80-85 mld zł. Mniej jest tej części zwrotnej. Większość dużych firm korzysta jednak z pożyczek, które mają charakter zwrotny” – powiedział Borys w rozmowie z ISBnews.TV.

Jak informował wcześniej PFR, pomoc wypłacona mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom wyniosła 60,5 mld zł.

Prezes PFR mówił wcześniej, że koszty finansowania bezzwrotnego “nie wyniosą około 60 mld zł, tylko pewnie będą bliżej około 45 mld zł”.

Zdaniem Borysa, ostatnie dane z gospodarki “zaskakują pozytywnie, zarówno sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa jak i rynek pracy, pokazują, że powraca dynamika wzrostu płac, a zatrudnienie nie spada tak, jak wszyscy spodziewali się kilka miesięcy temu”.

“Dane pokazują, że to odbicie w aktywności gospodarczej jest bardzo dynamiczne. PKB w III kwartale być może urośnie nawet ok. ponad 7% w stosunku do II kwartału tego roku” – powiedział.

Te artykuły również Cię zainteresują

Jak dodał, z danych sektora bankowego wynika, że depozyty przedsiębiorstw wzrosły o ponad 50 mld zł.

“To pokazuje, że wsparcie w ramach całej tarczy antykryzysowej było wystarczające do tego, aby zbudować poduszkę finansową w firmach, która na pewno zabezpiecza je nawet w perspektywie kolejnych 2-3 kwartałów” – podkreślił prezes PFR.

Tarcza finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm została uruchomiona 29 kwietnia 2020 r. W celu sfinansowania programu Polski Fundusz Rozwoju wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej 62 mld zł.

Tarcza finansowa zakłada ok. 100 mld zł subwencji (w tym 60 mld zł środków bezzwrotnych) wsparcia dla ponad 670 tys. przedsiębiorstw. Program składa się z 3 podstawowych komponentów: do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł.

Dla dużych firm, których zatrudnienie wynosi co najmniej 250 pracowników (całkowite zatrudnienie w grupie kapitałowej), a obrót przekracza 50 mln euro lub suma bilansowa przekracza 43 mln euro w ujęciu skonsolidowanym, w ramach tarczy finansowej PFR przewidziane jest finansowanie płynnościowe, pożyczki preferencyjne lub instrumenty kapitałowe na indywidualnie ustalanych z PFR warunkach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here