Naga MarketsInventionBio, spółka powiązana z Boruta-Zachem (w trakcie zmiany na Hub.Tech) otrzymała rekomendację Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na dofinansowanie w wysokości 16,5 mln zł, podał Boruta-Zachem. Całkowity koszt projektu został określony na około 30 mln zł, a jego zakończenie planowane jest na przełom III i IV kwartału 2021 r.

InventBio z dużym dofinansowaniem

“Wniosek InventionBio Sp. z o.o. […] o dofinansowanie projektu: ‘Opracowanie innowacyjnej nanoemulsji do transportu substancji aktywnych kosmetyków”, przedstawiony do konkursu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020, działanie 3.2 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R, poddziałanie 3.2.1 Badania na rynek, nr naboru POIR.03.02.01-IP.03-00-001/20, został zarekomendowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) do dofinansowania. Całkowity koszt projektu ostał określony na ok. 30 mln zł netto, a rekomendowana wysokość dofinansowania wynosi 16,5 mln zł” – czytamy w komunikacie.

Planowany projekt dotyczy wdrożenia i budowy linii technologicznej w skali przemysłowej do produkcji innowacyjnej nanoemulsji do transportu substancji aktywnych w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Produkt ten stanowi efekt prac badawczo-rozwojowych zrealizowanych przez InventionBio – polska firmę biotechnologiczna posiadającą wysoki potencjał kadrowy oraz techniczny do realizacji zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych oraz wdrożenia innowacyjnych produktów na rynek kosmetyczny i farmaceutyczny, podkreślono.

Nanomateriały są obecnie stosowane w kosmetyce jako tzw. nanonosniki w których wnętrzu zamknięte są substancje aktywne, przenoszone przez barierę skórna i będące w stanie głęboko przenikać w skórę.

“Nanotechnologia nie bez powodu nazywana jest ‘technologia przyszłości’. Ostatnie badania w tej dziedzinie przynoszą spektakularne efekty, co sprawia, że producenci zaczęli bardzo chętnie wprowadzać do formulacji swoich kosmetyków coraz to większe ilości nanomateriałów. Produkty powstające z ich wykorzystaniem charakteryzują się przede wszystkim lepszymi parametrami jakości oraz bezpieczeństwa, co istotnie pozytywnie wpływa na najważniejsze cechy kosmetyku determinujące jego końcową rynkową ocenę” – skomentował wiceprezes Boruta-Zachem Marcin Pawlikowski, cytowany w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują

Nanoemulsja InventionBio będzie charakteryzować się szeregiem cech oraz funkcjonalności, które dotychczas nie zostały połączone w jednym produkcie.

“Planowany produkt może przynieść rozwiązanie dla wielu trudności w biotechnologii, gdzie zwiększając wartość oczekiwanego, ważnego parametru produktu, jednocześnie pogorszeniu ulegają inne jego właściwości, istotne z punktu widzenia odbiorcy. Zastosowanie unikatowych komponentów (np. biosurfaktanty) otrzymanych z biorafinerii spółki pozwoli na pokonanie tych ograniczeń i umożliwi opracowanie nowych systemów dostarczania. Znacznie większa przestrzeń hydrofobowa pozwala na enkapsulacje większej ilości substancji aktywnej. Wytworzony nośnik jest unikalny zarówno w skali rynku polskiego, jak również europejskiego. Potencjalna realizacja projektu może mieć w przyszłości istotny wpływ na zwiększenie przychodów Grupy Boruta Zachem” – wskazano też w materiale.

Planowane oddanie do użytkowania linii technologicznej w skali przemysłowej planowane jest na przełomie III i IV kwartału 2021 r., podsumowano.

Boruta-Zachem jest firmą produkcyjną, działającą w branży chemicznej, skupioną w trzech głównych obszarach: produkcji barwników i pigmentów, produkcji biosurfaktantów wykorzystywanych w branży chemicznej i kosmetycznej oraz badaniach i rozwoju innowacyjnych rozwiązań chemicznych. Od 2014 r. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here