Naga MarketsBoris Johnson zainterweniuje w rozmowach z UE. EUR/GBP gwałtownie w dółPremier Wielkiej Brytanii zainterweniuje w sprawie negocjacji z Unią Europejską. Podczas zaplanowanego na sobotę spotkania z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, Boris Johnson chce skupić się na znalezieniu rozwiązania, które doprowadzi do deeskalacji ostatnich napięć.

  • Rządząca w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna traci poparcie wyborców.
  • Według ekspertów, Internal Markets Bill może nie być przeszkodą dla powodzenia rozmów.
  • Kurs EUR/GBP zbliża się do poziomu 0,9050.

Trudny kompromis

Rozmowy pomiędzy obojgiem polityków mają przyspieszyć uzgodnienie umowy, która ustalałaby warunki handlu pomiędzy blokiem a Zjednoczonym Królestwem. Prawdopodobnie obie strony wyrażą chęć do częściowych ustępstw, ponieważ do szczytu Rady Europejskiej pozostało już tylko dwa tygodnie.

Presję wywieraną na brytyjski rząd widać również w zmieniających się sondażach poparcia, które pokazują powoli zmniejszającą się przewagę Partii Konserwatywnej nad Partią Pracy. Rządzący znajdują się coraz częściej pod ogniem krytyki ze strony przedsiębiorców za zbyt dużą opieszałość w negocjacjach z UE. Brak porozumienia może utrudnić odbudowę gospodarki wyspiarskiego państwa i pogorszyć przyszłe relacje z blokiem.

Rynek reaguje rajdem funta

Jak zauważają ekonomiści ING, Internal Markets Bill, który zmusił UE do wejścia na drogę prawną przeciw Wielkiej Brytanii, wcale nie musi oznaczać zerwania dalszych rozmów.

Nie ma czystego wyjścia z tego kryzysu. Rośnie jednak oczekiwanie, że Bruksela będzie wymagała dostosowania projektu ustawy jako ceny umowy i w tym momencie, przy pewnych ostrożnych manewrach politycznych, Wielka Brytania może znaleźć wyjście z tego impasu. Rząd brytyjski mógłby na przykład publicznie stwierdzić, że taktyka ta okazała się skuteczna w osiągnięciu porozumienia i że “siatka bezpieczeństwa” zapewniona w projekcie ustawy nie będzie już potrzebna. Krótko mówiąc, IMB niekoniecznie stanowi przeszkodę w zawarciu umowy, a napawające optymizmem sygnały świadczą o tym, że negocjacje przybrały bardziej korzystny obrót. – oceniają eksperci.

Inwestorzy zareagowali bardzo pozytywnie na wieści o możliwych postępach w negocjacjach. Funt szterling zyskuje w stosunku do dolara 0,40%, a  w stosunku do euro aż 0,73%. Obecnie kurs EUR/GBP utrzymuje się minimalnie nad 0,9050.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu osatnich 5 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here