Naga MarketsKurs funta delikatnie w górę o poranku. Boris Johnson stanął przed wyzwaniemZmagająca się z kryzysem zdrowotnym i szokiem gospodarczym Wielka Brytania szuka wyjścia z lockdownu. Nad rozwiązaniami, by znoszenie ograniczeń było bezpieczne i nie skutkowało drugą falą zakażeń pracują naukowcy. Natomiast brytyjski premier Boris Johnson mierzy się z wyzwaniem zbratania sobie związków zawodowych, opozycji i kolegów z Partii Konserwatywnej. Kurs funta o poranku nieznacznie zyskuje do dolara.

  • Partia Pracy chce utrzymania blokady motywowana ochroną zdrowia pracowników
  • Kanclerz skarbu UK zamierza powoli wygaszać program ochrony miejsc pracy
  • Związki zawodowe nie widzą obecnie bezpiecznych rozwiązań umożliwiających otwarcie firm 

Wyzwanie Borisa Johnsona

Brytyjskie związki zawodowe oraz politycy opozycji domagają się od rządu zapewnienia odpowiedniej ochrony dla pracowników.  Jednocześnie, politycy Partii Konserwatywnej naciskają na Borisa Johnsona, by ten łagodził ograniczenia, które doprowadziły do zamknięcia sklepów, pubów i restauracji. Premier Wielkiej Brytanii musi się teraz mierzyć z tym wyzwaniem.– Ludzie słusznie potrzebują pewności, że są bezpieczni zanim wrócą do pracy, podróżowania czy korzystania z usług publicznych. Na początku tego kryzysu popełniono błędy. Rząd spóźniał się z wprowadzeniem blokady, spóźniał się z testami i spowalniał dostarczanie środków ochrony osobistej pracownikom pierwszej linii. Musimy uczyć się na tych błędach – powiedział w oświadczeniu Keir Starmer, lider opozycyjnej Partii Pracy.

Rządowy program ochrony miejsc pracy, z którego pracownikom wypłacane jest 80% ich podstawowego wynagrodzenia pochłonął już 8 mld funtów. Kanclerz skarbu Rishi Sunak chce powoli wygaszać ten program i szuka sposobów, by ludzi mogli wrócić do pracy. Związki zawodowe w przedstawionych im dotychczas rozwiązaniach nie widzą jednak gwaranacji dla pracowników w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.

Konserwatysta Graham Brady uważa, że niektórzy pracownicy “zbyt chętnie” stronią od pracy korzystając z wspomnianego wyżej programu wypłaty 80% pensji przez Skarb Państwa. Dlatego też, Brady wzywa Johnsona do łagodzenia wprowadzonych ograniczeń i podania firmom harmonogramu ponownego otwarcia gospodarki.

Kurs funta nieznacznie zyskuje

Podczas wczorajszej sesji, notowania funta zdominowali sprzedający, którym udało się kontynuować spadki z piątku. Dziś natomiast funt nieznacznie zyskuje do dolara, jednakże wciąż pozostaje w zakresie handlu z poniedziałku.

Wykres dzienny pary walutowej GBPUSD – 5 maja 2020 r.

Wybicie nowego dołka otwierałoby drogę przecenie w kierunku strefy wsparcia przy 1,22 widocznej na powyższym wykresie. Opór od góry nadal zapewnia obszar przy 1,2620 oraz 200-dniowa średnia krocząca.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here