Naga MarketsDruga fala pandemii stała się faktem. Tylko w dniu wczorajszym odnotowano bowiem na całym świecie ponad 230 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jednym z krajów, który mierzy się z rosnącą niemal wykładniczo ilością pozytywnie zdiagnozowanych osób jest Wielka Brytania, gdzie dzienna ilość nowych zachorowań osiągnęła już najwyższy poziom od wiosny.

  • Wielka Brytania zmaga się z drugą falą pandemii
  • Do połowy października dzienne ilość nowych zachorowań może wzrosnąć w Zjednoczonym Królestwie do 50 tys.
  • Boris Johnson zamierza ograniczyć życie nocne
  • Kurs funta pikuje trzecią sesję z rzędu

Boris Johnson rozważa ponowny lockdown

Wielka Brytania mierzy się ze sporym problemem, jeśli chodzi o rozwój pandemii COVID-19. Łączna liczba przypadków choroby w UK przekroczyła zbliża się do 400 tys., a ilość zgonów z powodu zakażenia do 42 tys. co stawia ten kraj na pierwszym miejscu w Europie i piątym na świecie w tym niechlubnym rankingu.

Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który jeszcze kilka miesięcy temu osobiście zmagał się z COVID-19, planuje ponowne wprowadzenie obostrzeń mających na celu powstrzymanie, a przynajmniej spowolnienie tempa rozprzestrzeniania się wirusa.

W tym celu, brytyjski premier rozważa ograniczenie życia nocnego poprzez, przymusowe wcześniejsze zamykanie pubów i restauracji na terenie Zjednoczonego Królestwa. Krytycy twierdzą jednak, że ograniczenia te szkodzą gospodarce i zagrażają wolności mieszkańców.

Ma on dziś ogłosić, że począwszy od najbliższego czwartku, puby i restauracje będą prawnie ograniczone do obsługiwania swoich gości jedynie przy stolikach (zamiast przy barze). Będą one musiały także zamykać się już o godz. 22:00.

– Nikt nie lekceważy wyzwań, jakie nowe środki będą stanowić dla wielu osób i przedsiębiorstw. Wiemy, że nie będzie to łatwe, ale musimy podjąć dalsze działania w celu kontroli odradzania się wirusa i ochrony krajowej służby zdrowia – wskazano w oświadczeniu.

Rozwój pandemii nie wróży nic dobrego 

Dwóch doradców naukowych ostrzega, że liczba pozytywnie zdiagnozowanych przypadków w UK podwaja się co siedem dni, co kreśli alarmujący obraz tego, co może już niebawem czekać Wielką Brytanię.

Bez natychmiastowego działania, do połowy października dzienne ilość nowych zachorowań może wzrosnąć w Zjednoczonym Królestwie do 50 tys. Jeżeli nic się nie zmieni, do połowy listopada, dzienna ilość zgonów mogłaby natomiast wzrosnąć do około 200.

Johnson powinien znaleźć złoty środek

Chris Whitty, wirusolog i główny lekarz Anglii przyznał, że decydenci polityczni muszą znaleźć trudną do utrzymania równowagę.

– Jeśli zrobimy za mało, ten wirus wymknie się spod kontroli i otrzymamy znaczną liczbę zgonów bezpośrednich i pośrednich. Jeśli jednak posuniemy się za daleko, możemy wyrządzić szkodę gospodarce, co może doprowadzić do wzrostu bezrobocia, ubóstwa i deprywacji, które mają długofalowe skutki zdrowotne – wskazał.

Eksperci uważają jednak, że działania podejmowane przez rząd Borisa Johnsona są zbyt daleko idące. Ich zdaniem środki te powinny być bardziej ukierunkowane na ochronę najbardziej narażonych osób, by nie miały one negatywnego wpływu na osoby niezagrożone.

Bank Anglii rozważa wprowadzenie ujemnych stóp proc.

Jakby złych informacji było mało, oprócz pandemii koronawirusa, Boris Johnson ma na głowie również negocjacje dot. Brexitu. Gubernator Banku Anglii (BoE) Andrew Bailey wskazał, że kierowana przez niego instytucja zrobi wszystko, aby pomóc gospodarce, gdyby doszło do zakłóceń po okresie przejściowym.

Mówiąc “wszystko”, Bailey nie wykluczył możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, które mogłyby osiągnąć nawet wartości ujemne. W jego ocenie, ujemne stopy procentowe powinny znaleźć się w arsenale BoE.

Wskazał on także, że zeszłotygodniowe oświadczenie w sprawie ujemnych stóp procentowych nie powinno być dla nikogo niespodzianką. Bank musi wiedzieć, jak zaimplementować ujemne stopy, jednak rynek nie powinien szukać w informacji ukrytego przekazu.

Kurs funta najniżej od lipca br.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek ostatnich doniesień, kurs funta osunął się do najniższego poziomu od drugiej połowy lipca br. Obecnie testuje on niezwykle istotne wsparcie, którego trwałe pokonanie bądź odrzucenie mogłoby określić przyszły kierunek ruchu na tym instrumencie.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNotowania euro (EUR/USD) coraz bliżej testu 1,17. Dolar nadal mocny
Następny artykułPre-Market: EBC oraz późniejszy FED na celowniku inwestorów. Indeksy przed wejściem USA
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here