Naga MarketsBoris Johnson planuje zmienić obowiązujące prawo w Wielkiej Brytanii, aby zagwarantować, że faza przejściowa Brexitu nie zostanie po raz kolejny przedłużona. Tym samym ponownie wzrosło ryzyko scenariusza wyjścia bez porozumienia z Unii Europejskiej pod koniec przyszłego roku. Kurs funta spada dziś o poranku o ponad 0,5 procent w stosunku do dolara amerykańskiego.


Brexit: Nowe zasady zakażą ministrom przedłużania fazy przejściowej

Premier Wielkiej Brytanii chce dotrzymać obietnicy wyborczej poprzez ratyfikację nowej umowy o wolnym handlu z blokiem, zanim okres przejściowy utrzymujący status quo upłynie 31 grudnia 2020 r. Przywódcy UE ostrzegają jednak, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby negocjatorzy mogli sfinalizować umowę, której Johnson oczekuje. Dzień Brexitu 31 stycznia do ostatecznego terminu w grudniu dzieli zaledwie 11 miesięcy. To bardzo krótki okres czasu, jeśli porównać go do umowy Kanady z UE, która trwała siedem lat.

Po zdobyciu sporej większości w zeszłym tygodniu w wyborach powszechnych premier ma teraz prawo robić to, co mu się podoba w sprawie Brexitu, bez obawy, że Parlament pokrzyżuje jego plany. Zacznie od poddania pod głosowanie części dotyczącej rozwodu Brexitu, potencjalnie już w piątek. Po tym, jak posłowie to ratyfikują, Wielka Brytania opuści UE do 31 stycznia.

Planowane ustawodawstwo będzie zawierać tekst prawny, aby zapobiec przedłużeniu okresu przejściowego przez rząd i opóźnieniu dnia, w którym Wielka Brytania przestaje podlegać przepisom UE, nawet jeśli nowe warunki handlowe nie zostaną zapewnione na czas. Nowe prawo potencjalnie zmusiłoby Wielką Brytanię do opuszczenia UE bez nowej umowy, co groziłoby taryfami i zakłóciłoby handel.

Plan Johnsona, by priorytetowo potraktować dostarczanie Brexitu znalazł również odzwierciedlenie w nominacjach do jego gabinetu, ogłoszonych w poniedziałek wieczorem, które kładą nacisk na ciągłość, gdyż premier stara się zminimalizować zakłócenia przed terminem 31 stycznia. Stanowiska w rządzie, w tym kluczowe tj. kanclerza skarbu, sekretarza spraw wewnętrznych i sekretarza spraw zagranicznych, powinny pozostać niezmienione.

Kurs funta spada, gdy Johnson decyduje o zablokowaniu dalszego opóźnienia Brexitu

Funt szterling na tle flagi brytyjskiejW piątek brytyjska waluta wzrosła do 1,3514 USD, gdy Partia Konserwatywna osiągnęła zwycięstwo w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii, podsycając optymizm, że nastąpi szybkie rozwiązanie impasu Brexitu.

Jednak funt załamał się dziś po tym, jak premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił chęć zmiany prawa. W ten sposób chce zagwarantować, że faza przejściowa Brexitu nie zostanie przedłużona do końca przyszłego roku, odradzając groźbę podziału bez porozumienia. Szterling spadł w stosunku do dolara o -0,7% we wtorek rano i utrzymuje się obecnie na -0,5% stracie. Tym samym GBP znajduje się zaledwie 80 pipsów powyżej poziomu sprzed ogłoszenia wyników wyborów.

Miesiąc miodowy wyborów już się zakończył, a ryzyko potencjalnego twardego Brexitu zostało odnowione. Johnson zajmuje asertywne stanowisko w sprawie Brexitu i chociaż wyjście bez porozumienia może być nadal marginalnym scenariuszem, to rosną premie za ryzyko na funcie szterlingu – powiedział Kyle Rodda, analityk w IG Markets Ltd. w Melbourne.


Prawdziwe akcje i futures z dźwignią nawet 5x!
SPRAWDŹ NAS
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, źródło tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, źródło tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here