Naga MarketsBoris Johnson może usłyszeć zarzuty - Brexit zostanie odwołany?
Boris Johnson, nowy premier UK

To, o czym media ekonomiczne spekulowały od poniedziałkowego wieczora stało się faktem. Zgodnie z opublikowanymi po godzinie 12:45 wynikami, Boris Johnson został nowym premier Wielkiej Brytanii (UK) pokonując innego przedstawiciela Konserwatystów, Jeremy’ego Hunta. W momencie gdy kurs funta traci 3. sesję z rzędu inwestorzy zastanawiają się jak zmiana na fotelu szefa rządu wpłynie na wycenę GBP oraz Brexit i dotyczące go negocjacje. W momencie pojawienia się decyzji o wyborze Johnsona zaczęły spływać również pierwsze informacje o rezygnacji z piastowanych stanowisk poszczególnych ministrów.

Boris Johnson zdobył 92 tysiące głosów, Jeremy Hunt natomiast 46 tysiące. Kurs funta w reakcji na ogłoszenie wyników umacniał się do dolara o 0,05%, nie był w stanie jednak znieść całości wtorkowych spadków.


Brexit bez porozumienia nie pod sterami Borisa Johnsona?

Boris Johnson, który wygrał wewnętrzne głosowanie partyjne do objęcia przywództwa w Partii Konserwatywnej i jednocześnie w brytyjskim rządzie złagodził swoją postawę wobec sposobu wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Mimo, że jeszcze pod koniec czerwca był on gotów na Brexit bez porozumienia, to teraz wskazuje, że szansa na taki rozwód wynosi “jeden do miliona”.

Przypomnijmy, że w czerwcu Boris Johnson przyznał, że jeżeli tylko uda mu się wygrać wybory, to zrobi wszystko, by Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską 31 października br.Z umową lub bez umowy. Szybko zaczął się jednak wycofywać z tych słów, mówiąc, że nie spodziewa się, aby Wielka Brytania opuściła wspólnotę bez jakiegokolwiek porozumienia. Obecnie jest zdania, że data 31 października pozostaje jak najbardziej w grze, jednak do tego czasu chciałby zobaczyć porozumienie w brytyjskim parlamencie.

Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników głosowania, możliwy jego przebieg komentował Marek Rogalski, analityk DM BOŚ: “Jeżeli wygra Johnson, to rynek będzie czekał na jego pierwsze komentarze, oraz termin exposee (po tym jak jutro zostanie nominowany na premiera) i być może większe znaczenie dla funta będzie mieć fakt zbliżającego się terminu posiedzenia Banku Anglii (1 sierpnia), gdzie może dojść do „prewencyjnego” cięcia stóp procentowych”

Jego projekcja sprawdziła się w zakresie niedużej zmienności po opublikowaniu samych wyników. Funt odbijał od lokalnych dołków od godzin południowych, jedynie delikatnie pogłębiając wzrosty w momencie potwierdzenia informacji, którą media ekonomiczny przesądziły już wiele godzin temu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here